مجلس از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشد / ارسال سوالات به قوه قضاییه

پاسخ‌های رئیس‌جمهور

پاسخ‌های رئیس‌جمهور در مورد مشکل «بیکاری» ، «قیمت ارز» ، «رکود بازار» ، و «افزایش قاچاق» مورد قبول نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت و این سوالات به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

به گزارش طلافروشان، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طرح در سوال از رئیس‌جمهور در دستور کار قرار گرفت. رئیس مجلس پس از پرسیده شدن سوالات توسط نمایندگان و همچنین شنیده شدن پاسخ های رئیس جمهور، در رای گیری های جداگانه از نمایندگان، نسبت به  قانع شدن و یا نشدن اقدام کرد که نتیجه زیر حاصل شد:

سوال اول: چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟

وکلای ملت با ۱۲۳ رأی موافق، ۱۳۸ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر در صحن علنی، پپاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند.

سوال دوم: علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال وعلیرغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

وکلای ملت با ۱۳۷ رأی موافق، ۱۳۰ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده دانستند.

سوال سوم: چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟

وکلای ملت با ۷۴ رأی موافق، ۱۹۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند.

سوال چهارم: علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله، در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟

وکلای ملت با ۱۱۶ رأی موافق، ۱۵۰ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند.

سوال پنجم: علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟

وکلای ملت با ۶۸ رأی موافق، ۱۹۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در صحن علنی، پاسخ‌های رئیس‌جمهور به این سوال را قانع‌کننده ندانستند

در نهایت از ۵ سال مطرح شده،  فقط نمایندگان نسبت به جواب یک سوال قانع شدند و پاسخ های رئیس‌جمهور نسبت به ۴ سوال دیگر را قانع‌کننده تشخیص ندادند. بنابراین سوالات از حسن روحانی  تحت عنوان استنکاف از قانون به قوه قضاییه ارجاع داده خواهد شد و در دستگاه قضا از طرفین دعوت به عمل خواهد آمد و در نهایت در این باره قضاوت خواهد شد.