قیمت جهانی طلا در آستانه جهش بزرگ

جهش بزرگ

کامرز بانک در جدیدترین تحلیل خود بیان کرده است که سیر نزولی قیمت طلا به پایان رسیده و در آستانه یک جهش بزرگ قیمتی  برای طلا قرار داریم.

به گزارش طلافروشان و به نقل از کیتکو نیوز، تحلیلگران کامرز بانک در تازه‌ترین اظهارات خود بیان کردند که قیمت جهانی طلا برای یک جهش بزرگ و چشمگیر، تنها به یک جرقه کوچک نیاز دارد.  مستندات این گزارش قیمت طلا برای پایان سال میلادی جاری را از ۱۳۰۰ دلار پیش‌بینی می‌کند.

لازم به ذکر است که برای نخستین بار در ۲ ماه اخیر قیمت طلا در هفته گذشته با افزایش روبرو شده است. در ماه آوریل سال جاری قیمت طلا در محدوده ۱۳۶۴ دلار نوسان داشت ولی این قیمت با کاهش شدید روبرو شد و اکنون به مرز ۱۲۰۰ دلار رسیده است.  کارشناسان کامرز بانک معتقدند که علت این پدیده را باید در بالا رفتن ارزش دلار آمریکا، تنش های سیاسی و تجارت بین دو ابرقدرت شرق و غرب یعنی چین و آمریکا و بحران مالی و ارزی ترکیه جستجو کرد .

تاریخ نشان می دهد که در سال ۲۰۰۸ نیز شاهد این اتفاق بودیم که قیمت جهانی طلا ناگهان بیش از ۲۰۰ دلار کاهش را تجربه کرد و به قیمت ۷۰۰ دلار در هر اونس نیز رسید، ولی به یکباره تا ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی به ۱۲۰۰ دلار و تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی نیز رکورد ۱۴۰۰ دلار را برای خود به ثبت رسانید.

پیش بینی ها حاکی از آن است که با توجه به شرایط کنونی نوسانات ارزش دلار آمریکا و تصمیمات فدرال رزرو درباره سیاست های پولی و نرخ بهره، بازیگران اصلی برای تعیین قیمت جهانی طلا در آینده می باشند.