شرط آزاد شدن واردات مصنوعات طلا + عکس

واردات مصنوعات طلا

دریافت مجوز های لازم از بانک مرکزی و سازمان حمایت از مصرف کننده به عنوان شرط های لازم برای واردات مصنوعات طلا به کشور در نظر گرفته شده است.

به گزارش طلافروشان و به نقل از رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر، مقوله واردات طلا شامل دو عنوان اصلی می باشد،  واردات شمش طلا و واردات مصنوعات طلا. طبق مستندات کتاب صادرات و واردات سال ۱۳۹۷، واردات مصنوعات طلا ممنوع بود ولی واردات شمش طلا آزاد بوده است اما در بسته جدید ارزی که اخیرا از طرف دولت ارائه شده است، واردات شمش طلا و مواد اولیه معاف از عوارض گمرکی میباشد.

محمد کشتی آرای همچنین اضافه کرده است که:  روال گفته شده از قبل جریان داشته است اما تنها فرقی که با ارائه بسته  جدید اتفاق افتاده است این است که قبلا باید برای واردات شمش طلا مبدا ارز باید مشخص میشد به دلیل ارز دولتی به آن اختصاص نداشت اما در سیستم جدید ارزی واردات شمش طلا با هر حجمی به کشور کاملا آزاد است و بعد از انجام واردات باید اظهارنامه گمرکی آن پر شود و دیگر درباره مبدا ارز و طلا جستجویی صورت نمی پذیرد و طبق مقررات رسمی گمرک واردات انجام خواهد شد.

وی همچنین بیان کرده است که:  موضوع دیگر که واردات مصنوعات طلا به کشور می باشد مشروط به دریافت مجوز های لازم شده است.  برای مواد اولیه و شمش طلا دریافت مجوز از بانک مرکزی لزومی نداشت ولی در تبصره ای که برای واردات مصنوعات طلا ایجاد شده است واردکنندگان باید مجوزهای لازم را اخذ کنند که سازمان حمایت از مصرف کننده و بانک مرکزی از جمله صادر کنندگان این مجوزها هستند.

کشتی آرای در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرده است که: در صورت عدم ارائه مجوز از طرف بانک مرکزی و سازمان حمایت مصرف کننده دوباره شاهد مشکلات بزرگ در بازار طلا خواهیم بود

به گزارش طلافروشان و به نقل ایبنا، بانک مرکزی از عدم ابلاغ این نامه خبر داده است. وزیر صنعت معدن تجارت نیز از وجود چنین نامه ای اظهار بی اطلاعی کرده ولی به فعالان بازار گفته است که این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

واردات مصنوعات طلا