واکنش مثبت بازار به اجرایی شدن بسته جدید ارزی + جدیدترین قیمت ها

بسته جدید ارزی

با اجرایی شدن بسته جدید ارزی از امروز یعنی سه شنبه شانزدهم مرداد ماه ۱۳۹۷و آغاز به کار صرافی ها، سیر نزولی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز شروع شده است.

به گزارش طلافروشان و طبق اعلام قبلی دولت بسته جدید ارزی از امروز اجرایی شد و در اولین مرحله، صرافی ها فعالیت خود را شروع کردند و خرید و فروش فیزیکی ارز آزاد شد.  صرافی ها بعد از مدت ها کرکره های مغازه خود را بالا کشیده و تابلوی اعلام قیمت خود را روشن کردند و برای از سر گرفتن فعالیت های ارزی خود آماده می شود.  همانطور که پیش‌بینی شده بود آغاز به کار فعالیت صرافی ها موجب شده است که ریزش قیمت طلا و ارز که از چند روز گذشته شروع شده بود، شدت بیشتری به خود بگیرد. از علت های اصلی ریزش قیمت‌ها هم می‌توان به فروش مقدار زیادی از از طرف دلالان و سایر دارندگان ارزهای خارجی در بازار اشاره کرد.

با اجرایی شدن بسته جدید ارزی ، بانک مرکزی هم ۲۱۲ تومان از قیمت رسمی خود کاسته و قیمت دلار را به همان ۴۲۰۰ تومان معروف برگردانیده است به گفته رئیس جمهور این مبلغ تا فروردین ماه ۱۳۹۷ تغییری نخواهد کرد.

اعلام جزئیات بسته جدید ارزی در بازار بورس نیز تاثیرگذار بود و باعث استقبال گسترده از سهام شرکت‌های صادراتی شد. شاخص بورس امروز با رشد پنج هزار ۱۹۸ پله‌ای نسبت به دیروز، در جایگاه ۱۳۳ هزار و ۶۴۶ واحدی قرار گرفت و رکوردی تاریخی را به ثبت رساند.

در بازار سکه شیب کاهش قیمت ها بیشتر می باشد چون علاوه بر اجرایی شدن بسته جدید ارزی و کاهش قیمت دلار که اثر مستقیم روی قیمت سکه دارد، سررسید تحویل سکه های پیش فروش شده شش ماهه نیز فرا رسیده است و این سکه ها از فردا تحویل مشتریان خواهد گردید. دو عامل گفته شده در بالا باعث شده است که سرعت کاهش قیمت سکه بیشتر باشد و تا لحظه تنظیم این خبر قیمت سکه به کانال ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برگشته است.

در حال حاضر هر مثقال طلای ۱۷ عیار در بازار یک میلیون و ۱۷۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمتی در حدود ۲۷۱ هزار تومان معامله می‌شود. قیمت سکه طرح جدید سه میلیون و سیصد و سی و یک هزار تومان است و سکه طرح قدیم رقم ۳ میلیون و ۵۱ هزار تومان را برای خود به ثبت رسانیده است.

فعالان بازار اعتقاد دارند که در روزهای آینده شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها هستیم و انشاالله به زودی آرامش و ثبات به بازار برخواهد گشت.