جزئیاتی از بسته سیاست های ارزی جدید دولت

سیاست های ارزی

بر مبنای صحبت های مسئولین دولتی، بسته سیاست های ارزی جدید در جلسه امروز هیئت دولت نهایی و تصویب می‌شود و فردا این بسته جدید ارزی رونمایی خواهد شد.

به گزارش طلافروشان، دیروز صبح اظهارات رئیس جدید بانک مرکزی درباره بسته سیاست های ارزی جدید دولت توسط معاون رئیس جمهور تایید شد و عصر هم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از اجرای این برنامه ها در ۴۸ ساعت آینده خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور سیاست های ارزی و اقتصادی جدید دولت به زودی رونمایی می‌شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفته است که همکاری سازنده ای بین مجلس و دولت برای ساماندهی اقتصاد و بازگرداندن آرامش به بازار شروع شده است و بسته سیاست های ارزی جدید تا پایان هفته اعلام و اجرایی خواهد شد.

در گوشه و کنار هم برخی مسئولین دولتی عناوینی از این بسته جدید ارزی را اعلام کرده‌اند که در ادامه به آنها می پردازیم.

رییس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری گفته : موضوع تبدیل ارز گردشگران ورودی و خروجی در بسته جدید تعیین تکلیف می‌شود.

به نوشته ایسنا، علی‌اصغر مونسان ـ معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ روز گذشته در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ در این‌باره اعلام کرد: معاون‌اول رییس جمهور (اسحاق جهانگیری) اعلام کرد که تا پایان هفته جاری بسته جدید ارزی از سوی دولت تدوین می‌شود که در این بسته تکلیف تبدیل ارز گردشگران ورودی و خروجی مشخص شده است که موضوع بسیار مهمی است.

او همچنین اظهار کرد: حداکثر تلاش‌مان را انجام می‌دهیم که اخلالی در روند ورود گردشگر خارجی به کشور وارد نشود، در ابتدای سال گذشته سه درصد کاهش ورود گردشگر خارجی به کشور را داشتیم، اما در پایان سال شاهد رشد چهار درصدی در این خصوص بودیم.

به نوشته  مهر، قرار است تغییراتی در نحوه ارایه ارز مسافرتی هم ایجاد شود. به این معنا که تا سقف مشخصی ممکن است به هر فرد آن هم برای یک بار در سال، ارز با نرخ دولتی داده شود و مابقی تا سقف تعیین شده، از بازار ثانویه تامین گردد.

ابوالفضل سروش نماینده مردم تهران در مجلس هم «ارز شناور» را یکی از راه‌کارهای بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز دانست و از گنجانده شدن این راه‌کار در بسته ارزی جدید بانک مرکزی خبر داد. به گزارش طلافروشان، بوالفضل سروش گفت: بسته ارزی جدید بانک مرکزی بسته‌ای علمی‌تر، کامل‌تر و دقیق‌تر است و امیدواری برای پایداری نرخ‌ها در بازار ارز را بیشتر می‌کند.

آنگونه که از برخی مدیران بانک مرکزی خبر می رسد، قرار است که عرضه ارز پتروشیمی ها به عنوان یکی از بزرگترین توزیع کنندگان ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، با موافقت و بخشنامه رسمی دولت، در بازار ثانویه عرضه شود و دیگر الزامی به فروش آن به نرخ دولتی یا همان نرخ موسوم به ۴٢٠٠تومانی برای آنها وجود نداشته باشد.

همچنین در تصمیم جدید ارزی دولت، صرافی ها نیز مشغول به کار خواهند شد و به زودی کرکره مغازه های آنها رسما بالا خواهد رفت؛ ضمن اینکه بساط صرافی های غیرمجاز نیز قرار است برچیده شود.

در هر صورت شاهد آن هستیم که خبر از تصمیماتی می رسد که حداقل سه ماه است بخش خصوصی دارد آن را فریاد می زند؛ ولی دولت به آن توجهی نمی کند. همانطوری که همان زمانی که دولت، فنر نرخ ارز را فشرده نگاه داشته بود، فعالان اقتصادی بارها نسبت به عواقب سوء آن هشدار داده بودند.