قیمت دلار در بازار آزاد ۵ رقمی شد !!!

قیمت دلار

با ادامه یافتن نوسانات شدید قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت دلار رکورد تاریخی ده هزار تومان و حتی بالاتر را نیز رای خود به ثبت رسانید و این افزایش قیمت در حالی رخ داده که بازارهای جهانی تعطیل هستند.

به گزارش طلافروشان، نوسانات بازار ارز که از پارسال شروع شده، تا هم اکنون نیز بازار را به خود مشغول کرده و آرامش اصناف مختلف را به هم ریخته است. از شهریورماه سال گذشته نوسانات شدید قیمت دلار در بازار شروع شده به نحوی که دلار ۳۸۰۰ تومانی تابستان پارسال در امروز یعنی یکشنبه هفتم مرداد ماه از ۱۰ هزار تومان نیز فراتر رفته است. این افزایش قیمت در حالی رخ داده که بازارهای جهانی تعطیل هستند و اصلا مشخص نیست که قیمت ها بر چه اساس و منطقی افزایش می یابند.

با توجه به تغییرات و طرحهای جدید دولت برای سیاست‌های اقتصادی خود، کماکان شاهد بازار پر تلاطمی در سطح جامعه هستیم. در حقیقت می‌توان گفت که همه سیاست ها و طرح های دولت شکست خورده و یا حتی نتیجه عکس بر جای گذاشته است. از نمونه‌های این سیاست های شکست خورده را می توان در اعلام نرخ دستوری ۴۲۰۰ تومان برای قیمت دلار برشمرد که از روز اجرا تا کنون نه تنها سودی برای بازار نداشته است بلکه با به وجود آوردن رانت‌های گسترده برای سودجویان، موجبات تلاطم بیشتر بازار و نارضایتی صنوف مختلف را به بار آورده است.

نظر اکثر کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی حاکی از این بود که به رسمیت نشناختن بازار آزاد و ممانعت از فعالیت صرافی‌ها موجب التهاب بیشتر بازار میشود به نحوی که اکثر معاملات به صورت غیر شفاف و زیرزمینی در کوچه پس کوچه های بازار ارز  انجام خواهد شد. البته که همین امر اتفاق افتاد و در بلاتکلیفی بی سابقه بازار ارز شاهد رشد فزاینده و بی حساب و کتاب در بازار ارز هستیم. تغییرات و سیاست‌های جدید دولت نیز راه به جایی نبرد، تا جایی که منجر به تغییر در ریاست بانک مرکزی شد.  اظهارات اخیر همتی رئیس جدید بانک مرکزی نیز اثر مثبتی روی بازار نداشته و حتی التهابات بازار را بیشتر نیز کرده است. همتی در جایی از صحبت‌های خود گفته که برنامه هایی برای حفظ ذخایر ارزی و از بین بردن رانت بزرگی به اسم دلار تک نرخی دارد که دقیقا مخالف سیاست های ارزی دولت در چند ماه گذشته می باشد.

در هر صورت نرخ دلار امروز فراتر از ۱۰ هزار تومان رفته و یورو هم رکورد تاریخی ۱۲ هزار تومان را پشت سر گذاشته است. صرف نظر از علت این پدیده باید گفت که مسئولین و تیم اقتصادی دولت باید پاسخگوی این وضعیت باشند و صنوف مختلف بازار را از التهاب و بی ثباتی شدید موجود در بازار رهایی بخشند.