طغیان در بازارها به علت نگرانی مردم بابت کاهش ارزش پول ملی

کاهش ارزش پول ملی

همه روزه شاهد رکوردشکنی قیمت ارز، طلا و سکه در بازار هستیم که علت آن را می‌توان در نگرانی مردم نسبت به کاهش ارزش پول ملی جستجو کرد.

به گزارش طلافروشان و به نقل یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، هیچ برنامه مشخصی برای مدیریت حجم عظیم نقدینگی موجود در کشور وجود ندارد. وی همچنین درباره ادامه یافتن ثبت رکوردهای جدید برای قیمت ارز، طلا و سکه گفته است که: گران شدن همه روزه قیمت دلار علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی باعث افزایش قیمت سایر کالاها و کاهش ارزش پول ملی میشود، از لحاظ روانی نیز موجب تشدید روند گرانی ها خواهد شد.

قرجه طیار اضافه کرده است که: انتشار اخبار نوسانات غیر متعارف قیمت ارز، طلا و سکه آرامش مردم را سلب کرده است و همه به خاطر حفظ ارزش پس اندازهایشان پولهای خود را از بانک خارج می‌کند و با تبدیل آن به ارز، طلا و سکه، در صدد حفظ ارزش سرمایه های خود هستند. آنها با این نوع حساب کتاب درحقیقت نگرانی خود از کاهش ارزش پول ملی را نشان می دهند.

نکته جالب توجه این است که همه این کارها در شرایطی انجام میشود که درآمدهای ارزی کشور شرایط خوبی دارد و به دلیل بالا رفتن قیمت نفت، درآمدهای ارزی با  رشد خوبی مواجه بوده است.

در همین راستا نماینده مردم گنبد کاووس بیان کرده است که: با افزایش قیمت نفت و همین طور رشد تولید و صادرات کشور در این حوزه، درآمدهای ارزی کشور با رشد خوبی روبرو بوده است. بنابراین جهش قیمت‌ها در بازار ارز، سکه و طلا بسیار غیرطبیعی به نظر می‌رسد.

این نمایندگان همچنین اشاره کردند که: علت اصلی بروز تلاطم در بازارهای ایران را باید در سوداگری اخلالگران جستجو کرد. اما از عدم اجرای سیاستهای اقتصادی درست توسط دولت و مسئولان اقتصادی نیز نباید غافل شد. برای حل بحران های به وجود آمده در بازار نیز باید برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدتی برای مدیریت نقدینگی سرگردان در کشور انجام شود تا دیگر شاهد سوداگری سودجویان در بازار کشور نباشد.