بی تفاوتی قیمت طلا به تنش بین روحانی و ترامپ

قیمت طلا

بر خلاف روال طبیعی بازار که تنش های سیاسی موجب صعودی شدن قیمت طلا می شود، اما این بار بازار به تنش های سیاسی بین ایران و آمریکا و جنگ لفظی میان رئیس جمهورهای آنها واکنش خاصی نشان نداده است.

به گزارش طلافروشان و به نقل از رویترز، قیمت طلا ی جهانی با تقویت ارزش دلار و همچنین بالا رفتن سود اوراق قرضه خزانه داری آمریکا شاهد مختصری کاهش بود و سرمایه گذاران بین المللی به تنش‌های ژئوپلیتیک بین ایران و آمریکا بی تفاوت بوده اند.

اونس جهانی طلا با ۷۴ سنت کاهش به مبلغ   ۱۲۲۳٫۷۶ دلار داد و ستد شده و شاخص دلار آمریکا نیز با ۰٫۲ درصد افزایش به رقم ۹۴٫۸۳۸ واحد رسیده که تقویت ارزش دلار در برابر سایر ارزهای بین المللی را نشان می دهد. لازم به ذکر است که این رقم بالاترین میزان شاخص دلار آمریکا در یک سال گذشته می باشد.

“استفان اینس” یکی از تحلیلگران ارشد بازار عنوان داشته است که: جنگ لفظی بین رئیس جمهور ایران و آمریکا تاثیر بسیار کمی روی بازار داشته است و سرمایه گذاران واکنش خاصی بر روی ریسک حاکم بر بازار به علت تنش سیاسی بین ایران و آمریکا نشان نداده‌اند و کماکان ارزش دلار نقش اصلی را در معاملات بین المللی ایفا می کند.

کارشناسان بانک “او سی بی سی”  نیز در تحلیلی بیان کردند که: از کاهش ناگهانی قیمت طلا و نفت می توان پی برد که ریسکهای مازاد عرضه این محصولات خیلی بیشتر ازریسک حاصل از تنشهای ژئوپولیتیک که معمولاً در بازه های کوتاه مدت اتفاق می افتد بر بازار تاثیر گذار هستند و سرمایه گذاران توجه بیشتری به آنها دارند.

لازم به ذکر است که در پی بی ثباتی های سیاسی و اقتصادی، قیمت طلا معمولا به عنوان یک سرمایه گذاری امن، روند افزایشی به خود میگیرد ولی این قضیه برای شرایط فعلی پیش آمده صادق نبوده و تحلیلگران علت آن را در عدم توجه سرمایه گذاران و فعالین بازار به این مسئله جستجو می کند.