ورود فراری های بازار ارز به بازار سکه و طلا

بازار سکه و طلا

ابراهیم محمد ولی: کسانی که در بازار سکه و طلا دلالی میلیاردی می‌کنند از پشتوانه های خاص برخوردارند و افراد عادی نیستند که موجب اختلال در بازار می‌شوند.

به گزارش طلافروشان و به نقل از رئیس اتحادیه طلا و جواهر: فراری های بازار ارز به علت شدت گرفتن رصد بازار از طرف دولت، دیگر قادر به داد و ستد آزاد نیستند و به همین خاطر به بازار سکه و طلا روی آورده اند و از طریق تبدیل سرمایه شان به سکه و طلای آب شده، آن را از کشور خارج می کند.

در نوسانات شدید اخیر بازار سکه و طلا ، نهادهای نظارتی با تشدید کنترل خود بر بازار، خبر از بازداشت کسی می دهند که یک تن سکه خریداری کرده است و یا در موردی دیگر به خرید بیش از ۵۳ میلیارد تومان سکه طلا از طرف جوان سی و چند ساله اشاره می کند. اما سوال اصلی اینجا به وجود می‌آید که افرادی از این دست که موجب اختلال در بازار و ایجاد تقاضای کاذب می شوند چه کسانی هستند و با چه پشتوانه ای اقدام به بهم ریختن بازار می کند؟ و سوال دیگر اینکه برای کنترل بازار باید چه اقداماتی از طرف ناظران و مسئولین انجام شود؟

رئیس اتحادیه در پاسخ به این پرسش ها بیان کرده است که : پس از غیر قانونی شدن خرید و فروش ارز در بازار آزاد از طرف دولت و قاچاق تلقی شدن آن،  کنترل و نظارت بر بازار شدت یافت. اخلالگران و دلالان نیز برای این که در گیر و دار این نظارت ها سودجویی بیشتری بکنند و یا زمینه را برای خروج سرمایه شان از کشور فراهم کنند،  بهترین راه را ورود به بازار سکه و طلا ی آبشده دیده اند.

روش کار آنها به این صورت است که با تبدیل سرمایه‌های خود به طلا یا سکه،  آن را به کشورهای همسایه منتقل میکند و عده‌ای دیگر نیز از راه معاملات کاغذی،  داد و ستد های میلیاردی انجام می دهند و از مابه تفاوت معامله هایی که به صورت کاغذی انجام می دهند سود کلانی را به جیب می زنند.

ابراهیم محمد علی همچنین اضافه کرده است که : اقداماتی از این دست درنهایت به زیان بازار سکه و طلا تمام میشود. تشکلها و بخش خصوصی به جهت مدیریت و کنترل بازار، باید نقش پررنگ تری را ایفا کنند. با اقدامات انجام شده از طرف دولت به نظر می‌رسد که برای آینده نزدیک، شاهد جوی آرام در بازار سکه و طلا خواهیم بود.