بهانه های جدید برای اختلال در بازار ارز و سکه

بازار ارز

چند وقتیست که نوسان های غیر متعارف به امری عادی در بازار ایران تبدیل شده است اما قوت گرفتن خبر حذف اختصاص ارز مسافرتی، بهانه جدیدی را برای ایجاد بهم ریختگی در بازار ارز ، دست اخلالگران داده است.

به گزارش طلافروشان، بازار ارز آزاد از دیروز افزایش چندین باره قیمت‌ها را تجربه کرده است. قیمت دلار در بازار ارز آزاد طی دو هفته گذشته با مبلغی بین ۷۸۰۰ تا ۸۳۰۰ تومان معامله می‌شد اما از دیروز شاهد رشد دوباره قیمت ها بوده ایم به گونه ای که امروز هر دلار آمریکا با قیمت حدود ۹۰۰۰ تومان نیز داد و ستد شده است. قیمت یورو هم که حدود ۹۴۰۰ تومان در نوسان بود، امروز تا ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان نیز پیشروی کرده و رکورد جدیدی را برای خود به ثبت رسانده است. قیمت سکه نیز که تابعی از قیمت دلار در بازار آزاد میباشد، بسیار هیجانی و روبه بالا حرکت میکند و مرز ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را نیز در نوردیده است.

اگرچه شاهد هستیم که نوسان های غیرمتعارف قیمت دلار در بازار ارز به روالی عادی تبدیل شده است،در دو روز گذشته بهانه های جدیدی برای تشدید نوسان قیمت‌ها در بازار به وجود آمده است. به استناد تحلیلگران بازار ارز، از جدیدترین این بهانه ها می توان به شایعه عدم تخصیص ارز مسافرتی به قیمت دولتی اشاره کرد. در حال حاضر مسافرین واجد شرایط می توانند ارز مورد نیاز خود را با قیمت حدود ۴۳۰۰ تومان برای هر دلار و ۵۲۰۰ تومان برای هر یورو از دولت دریافت کنند اما با قوت یافتن خبر عدم تخصیص ارز مسافرتی از سوی دولت و سرازیر شدن تقاضای مسافران به بازار ارز آزاد، باعث شده که شوک جدید قیمتی به بازار عرضه وارد شود. یعنی نگرانی مسافران از آینده تهیه ارز موجب شده که حتی مسافرانی که در ماه های بعد قصد عزیمت به نقاط مختلف دنیا را دارند، با داغ شدن بازار شایعات، از هم اکنون تصمیم به تهیه ارز گرفتند و همین تقاضا موجب بالا رفتن ناگهانی قیمت دلار شده است.

یکی دیگر از عواملی که تحلیلگران برای افزایش چندین باره قیمت ارز به آن اشاره می کند، احتمال اعمال تحریم‌های آمریکا از مرداد ماه می باشد. اعلام همین خبر کافی بود تا مردم برای حفظ ارزش سرمایه های خود دوباره به بازار ارز هجوم بیاورند و زمینه را برای افزایش قیمت فراهم کنند.

فعالین بازار و تحلیلگران ضمن اشاره به  حجم انبوه سیاست‌های اشتباه دولت برای کنترل بازار ارز و طلا عنوان کرده اند که: تا زمانی که صرافی ها به طور سازماندهی شده شروع به فعالیت نکنند و بازار ارز آزاد از طرف دولت به رسمیت شناخته نشود، هیچ امیدی به تغییر و بهبود در شرایط موجود نخواهد بود.