نحوه محاسبه قیمت خرید طلا از مشتری

قیمت خرید طلا

قیمت خرید طلا از مشتری دارای نوسان های زیادی است اما یک فرمول ثابت دارد. با دانستن این فرمول از این به بعد خودتان محاسبه کنید.

قیمت خرید طلا را چگونه میتوانیم حساب کنیم؟

همواره یکی از دغدغه های مردم در هنگام خرید و فروش طلا آگاهی از نحوه محاسبه آن و اعتماد به فروشنده می باشد

شاید اگر به ۶ یا ۷ سال قبل برگردیم مردم آگاهی خیلی کمی نسبت به محاسبه قیمت طلا هنگام خرید و یا فروش داشتند.

به خاطر همین اگر به یک مغازه دار اعتماد می کردند تمام فعالیت های خود را اعم از خرید ، فروش و یا تعویض طلا را در همان مغازه و توسط همان فرد انجام می دادند.

اما این دوره شرایط کاملا متفاوت شده است . آگاهی مردم به شدت افزایش یافته ، به طوری که هر شخص می تواند در مغازه طلافروشی ماشین حساب را به دست گیرد و خود قیمت طلایی را که پسندیده حساب کند.

قیمت خرید طلا

در این بین قیمت خرید طلا از مشتری نحوه محاسبه خاصی دارد که شاید مردم خیلی با آن آشنا نباشند.

لازم است اول توضیح دهیم قیمتی که بین طلا فروش ها گفته می شود  قیمت مثقال طلای ۱۷ عیار می باشد که اصطلاحا به آن مظنه می گویند.(( احتمالا اصطلاح   مظنه چنده؟  یا  مظنه را بگیرم!!  را در مغازه های طلا فروشی زیاد شنیده باشید بالخصوص اگر بازار تشریف آورده باشید))

حال اگر این مظنه یا همان قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار را بر عدد ۴٫۳۳۱۸ تقسیم کنیم قیمت هر گرم طلای خام ۱۸ عیار به دست می آید.

این قیمت خام ، قیمت فروش می باشد و مغازه دارها این عدد را به اضافه اجرت و ۷ درصد سود و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده کرده و به مشتری عرضه می کنند.

قیمت خرید طلا

اما اگر مشتری بخواهد طلایی را بفروشد ، آن ها مظنه هر مثقال را بر عدد ۴٫۳۹ تقسیم می کنند. عدد به دست آمده قطعا از عدد طلای خام کمتر است.

البته صرفا روی این عدد طلا را خریداری نمیکنند چون اگر روی این قیمت طلا را بخرند عملا سودی نکرده اند.

زیرا طلای متفرقه برای اینکه به طلای آبشده یا شمش تبدیل شود هزینه هایی دارد و هنگام آب شدن طلا، مقداری کمی از آن در این فرایند از بین می رود، به همین دلیل برای اینکه خرید طلا برای آنها سودی داشته باشد آن ها پس از اینکه مظنه را بر ۴٫۳۹ تقسیم می کنند هر گرمی ۲۰۰۰ تومان بابت سود از آن کم می کنند .

به طور مثال اگر مظنه مثقال طلا ۱،۰۵۰،۰۰۰ تومان باشد:

۱،۰۵۰،۰۰۰/۴٫۳۳۱۸ =۲۴۲۴۰۰ تومان قیمت فروش هر گرم طلای خام ۱۸ عیار

۱،۰۵۰،۰۰۰/۴٫۳۹ =۲۳۹۰۰۰ تومان قیمت خرید هر گرم طلای متفرقه ۱۸ عیار بدون در نظر گرفتن سود مغازه دار

۲۳۹۰۰۰-۲۰۰۰ =۲۳۷۰۰۰ تومان قیمتی که مغازه دار باید متفرقه را از مشتری خریداری کند