شایعه اخذ مالیات مانع مراجعه خریداران سکه به بانک شد

خریداران سکه

شایعه هایی مبنی بر اخذ مالیات از خریداران سکه های پیش فروش شده در سررسید سه ماهه سبب شد کهآنها برای تحویل گرفتن سکه های خود به بانک‌ها مراجعه نکنند.

به گزارش طلافروشان، بیست و ششم تیرماه موعد تحویل سکه های پیش فروش شده برای سررسید سه ماهه مشخص شده بود. این درحالیست که پیگیری ما در مراجعه به شعب بانک ملی نشان از آن دارد که خیلی از خریداران سکه برای تحویل گرفتن سکه های خود به شعب بانک ملی نرفته‌اند.

علت اصلی رفتار  این چنینی خریداران سکه را می‌توان در سه عنوان عمده زیر جستجو کرد؛

اول:  بر مبنای قانون پیش فروش سکه که از طرف بانک مرکزی اعلام شده بود،  تاریخ یه ماهه تحویل سکه از روز خرید آن شروع و محاسبه می‌شود. یعنی اگر یک نفر سکه های خود را در تاریخ سی ام فروردین خریداری کرده باشد تاریخ تحویل آن برای سی‌ام تیرماه در نظر گرفته می شود. با این حساب تعداد  ۶۶۶ هزار و ۵۰۰ عدد سکه بهار آزادی که برای تحویل در تیرماه آماده شده اند، در روزهای مختلف در شعب متفاوت پراکنده شده اند و به همین خاطر نمی‌توان اثر ملموسی از آن در بازار مشاهده کرد.

دوم:  بانک مرکزی دیروز اعلام کرد که مهلت زمانی خاصی برای تحویل سکه های پیش فروش شده معین نکرده است و خریداران سکه در هر زمانی که اراده کنند، در مراجعه به بانک می تواند سکه های خود را به صورت فیزیکی تحویل بگیرد. همین امر باعث شده است که افرادی که تعداد زیادی سکه خریداری کرده اند برای حفظ امنیت سرمایه شان ترجیح دهند که سکه ها در گاوصندوق بانک ها بمانند تا خیالشان راحت تر باشد و از این رو به بانکها مراجعه نکرده‌اند.

سوم:  مهمترین دلیلی که می توان برای عدم مراجعه مردم به شعب بانک ملی برای دریافت سکه های شان را متصور شد و مسئولان بانک نیز بر آن صحه می گذارند،  شایعاتی مبنی بر اخذ مالیات از سکه های پیش فروش شده میباشد. مردم از ترس اینکه در هنگام تحویل سکه های خود با برگه های مالیاتی غافلگیر نشوند، تحویل سکه های خود از بانک را به تاخیر انداخته اند. این در صورتی است که مسئولین بانک مرکزی بارها و به روشنی اعلام کرده اند که سکه ها معاف از مالیات هستند. ولی آنچه که باعث هراس خریداران شده است اظهارات مسئولین اجرایی، قضایی برخی نمایندگان مجلس است که از لزوم دریافت مالیات از سکه‌های پیش فروش شده سخن به میان آورده‌اند.

تا قبل از این تاریخ همه تحلیل ها و پیش بینی ها حاکی از پایین آمدن قیمت‌ها  در بازار پس از تحویل سکه های پیش فروش شده بود ولی برخلاف نظر همه آنها و با عدم ورود سکه های پیش فروش شده به بازار،  قیمت ها روند افزایشی به خود گرفت که علت اصلی آن را می توان در عدم مراجعه خریداران سکه به شعب بانک ملی برای تحویل سکه های خود جستجو کرد.