بروز تحول ساختاری در بازار طلا

بازار طلا

تحلیل کارشناسان بانک سرمایه گذاری “مک کواری” ادامه نوسانات قیمت در بازار طلا را نشان می دهد که ناشی از بروز تحول ساختاری در این بازار میباشد.

به گزارش طلافروشان به نقل از سایت کیتکو نیوز، کارشناسان موسسه سرمایه گذاری “مک کواری” در تازه ترین تحلیل خود بیان داشته اند که: در هفته های اخیر اتفاقات عجیبی در بازارهای بین المللی به وقوع پیوسته است. از جمله این اتفاقات میتوان به عدم رشد تقاضا برای سرمایه‌گذاری در مکانی امن مثل طلا همسو با تشدید تنشهای سیاسی و تجاری بین ابرقدرت های دنیا نام برد. از امثال این اتفاقات میتوان فهمید که تغییرات ساختاری در بازار طلا در حال به وجود آمدن هستند.

مستندات این گزارش حاکی از آن است که: همیشه تنش های سیاسی و اقتصادی در جهان به روی آوردن سرمایه‌گذاران بین‌المللی به سوی مکانهای امن سرمایه‌گذاری مثل طلا می شد ولی طی هفته های اخیر تنش‌های ژئوپلیتیک در سطح بین المللی از جمله انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و به نتیجه نرسیدن مذاکرات برگزیت، تنش ها و مذاکرات مبهم کره شمالی، آغاز و تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا و مسائلی از این دست، موجب افزایش چشمگیر تقاضا برای سرمایه گذاری روی طلا نشد. این مسئله یک تغییر و تحول اساسی در بازار بین المللی و علی الخصوص بازار طلا به حساب می‌آید.

از مهم‌ترین علت‌های کاهش واکنش قیمت جهانی طلا به تنش ها و ابهامات سیاسی را باید در این مسئله جستجو کرد که امروز دیگر سرمایه گذاران بین المللی کمتر تحت تاثیر تحولات اقتصادی و سیاسی قرار می گیرند و دسترسی آزادانه و بیشتر به اطلاعات موثق از طریق رسانه های مختلف، باعث شده که واکنش ها به این تغییر و تحولات بسیار کمتر شود.

لازم به ذکر است که هم اکنون شاهد پایین ترین قیمت طلا در ۲۰ سال اخیر هستیم و پیش‌بینی‌های کارشناسان ارشد اقتصادی استمرار این روند نزولی را تا پایان امسال جاری محتمل می‌دانند. یکی از این گزارشات که توسط موسسه “وستپک” تهیه شده است بیان می کند که قیمت اونس جهانی طلا تا پایان سال جاری میلادی به ۱۱۹۰ دلار نیز خواهد رسید.  یادآور می‌شود که در پایان هفته گذشته، قیمت مبادلات طلا به کمتر از ۱۲۴۰ دلار دست یافته است. به نظر می رسد که در صورت شکستن سطح حمایتی ۱۲۴۰ دلار برای اونس جهانی طلا، کاهش قیمت‌ها تا پایان سال جاری شتاب خواهد گرفت.