پیش‌بینی ریزش قیمت طلا و سکه در بازار

ریزش قیمت

برخلاف جو ملتهب بازار و روند افزایشی قیمت ارز و طلا در روز گذشته، امروز شاهد ریزش قیمت طلا و سکه در بازار هستیم و بر مبنای نظر فعالین بازار، سیر نزولی بیشتر قیمت ها بسیار محتمل میباشد.

قیمت سکه و طلا در روز گذشته به علت التهاب بازار به پخش شدن شایعات، روند افزایشی به خود گرفته بود ولی امروز ۲۶ ام تیر ماه، جو آرام شده و شاهد ریزش قیمت طلا در بازار هستیم به نحوی که قیمت سکه از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز پایین تر آمده و دلار هم تا ۸ هزار تومان، کاهش قیمت داشته است.

به گزارش طلافروشان، در لحظه تنظیم این گزارش (روشنبه ۲۶ ام تیر ماه) هر عدد سکه طرح جدید تا حدود دو میلیون و هفتصد و پنجاه و یک هزار تومان  معامله می‌شود که در مقایسه با قیمت روز گذشته ریزش حدود ۱۰۰ هزار تومانی را نشان می‌دهد. قیمت سکه طرح قدیم نیز سیر نزولی به خود گرفته و تا مبلغ دو میلیون و پانصد و نود و یک هزار تومان افت کرده است.

محمد کشتی آرا درباره علت ریزش قیمت طلا در بازار به خبرگزاری ایسنا گفته است که: علت افزایش قیمت دلار و به‌تبع آن بالا رفتن قیمت سکه و طلا در روز گذشته، ایجاد تقاضای کاذب در بازار به علت پخش شایعات بوده است اما از ساعت های پایانی روز گذشته و با انتشار اخباری مبنی بر اقدامات اقتصادی جدید دولت، افزایش قیمت‌ها خنثی شده است و روند ریزش قیمت طلا در بازار و نزولی شدن قیمت‌ها آغاز شده و  استمرار این شرایط بازار را متعادل خواهد کرد.

وی همچنین اضافه کرده است که خبر تامین ارز برای تعداد بیشتری از فعالین حوزه واردات به علاوه کنترل و نظارت قوی تر نهادها روی بازار، موجب حکم فرما شدن آرامش و روند نزولی قیمت‌ها شده است. از سوی دیگر رسیدن موعد تحویل سکه های پیش فروش شده سه ماهه و افزایش عرضه در بازار نیز موجب تشدید کاهش قیمت‌ها شده و از حباب سکه و طلا در بازار کاسته است.

کشتی آرای در جواب سوالی مبنی بر امکان تعدیل قیمت سکه با توجه به تحویل سکه های پیش فروش شده بیان کرد که:  تعداد سکه های تحویلی در اردیبهشت ماه به حدی نبود که منجر به تغییرات محسوس قیمت ها در بازار شود ولی به هر حال با تحویل سکه های پیش فروش شده  و تغییر روند عرضه و تقاضا روی قیمت‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

لازم به ذکر است که قیمت دلار در روز گذشته از ۸ هزار تومان نیز فراتر رفته بود و به قیمتی در حدود ۸۳۰۰ تومان معامله می‌شد ولی امروز با شروع شدن سیر نزولی قیمت‌ها دوباره تا مبلغ ۸ هزار تومان کاهش پیدا کرده است. یورو نیز با افت ۲۵۰ تومانی نسبت به روز گذشته با قیمت ۹۴۰۰ تومان داد و ستد میشود.

فعالین بازار پیش بینی می کنند که روند  نزولی و ریزش قیمت طلا در بازار ادامه خواهد داشت و با استمرار شرایط فعلی، شاهد تعدیل قیمت ها خواهیم بود.