شایعه کمبود سکه در بانک مرکزی صحت دارد یا خیر؟!

قیمت سکه

از اواخر سال گذشته تا فروردین ماه امسال، بانک مرکزی تعداد زیادی سکه را به جهت تنظیم بازار و با سررسیدهای مختلف به مردم فروخت. با رسیدن موعد تحویل سکه های پیش فروش شده در سررسید سه ماهه، آیا شایعه کمبود سکه در بانک مرکزی صحت دارد یا خیر؟؟؟

به گزارش طلافروشان، رئیس اتحادیه طلا جواهر تهران در مصاحبه با خبرگزاری اقتصاد آنلاین بیان کرده است که: خداروشکر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ندار نیست و ذخایر طلا و سکه کافی برای اجرایی شدن وعده های خود را در اختیار دارد، اما با توجه به فرآیند زمان‌بر تولید سکه، ممکن است اجرای این طرح با کمی تاخیر روبرو شود .اما بالاخره سکه ها ضرب خواهند شد و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت

وی همچنین اظهار کرده است که: با تحویل سکه های پیش فروش شده در بازار، قیمت سکه در کوتاه مدت روند کاهشی به خود خواهد گرفت ولی پیش‌بینی می‌شود که آثار مثبتی در بلند مدت نخواهد داشت. وی با تاکید بر پایبندی دولت به اجرای تعهدات خود اضافه کرده است که:  بلاتکلیفی در اجرای طرح‌های پیشنهادی از طرف دولت می تواند جو روانی بسیار منفی در بازار ایجاد کند و بر قیمت‌ها نیز تاثیر نامناسبی خواهد داشت.

ابراهیم محمد ولی با اشاره به تفاوت معنادار بین قیمت سکه در بازار و نرخ سکه های پیش فروش شده بیان کرد: هنوز مشخص نیست دولت سکه های فروخته شده را با همان قیمت ثبت نامی قبلی به خریداران تحویل می دهد یا با توجه به قیمت روز بازار، اما اگر برمبنای قیمتهای اعلام شده قبلی سکه ها را تحویل دهد مسلما روند کاهشی را در بازار برای قیمت سکه شاهد خواهیم بود.

 

در پایان نیز رئیس اتحادیه طلا و جواهر اشاره‌ای به مالیات بر طلا و سکه کرد و گفت: اجرایی کردن مالیات بر ارزش افزوده طلا و سکه در شرایط  فعلی اقتصاد کشور باعث به وجود آمدن رکود بی سابقه در این بازار خواهد شد. در حال حاضر نیز حدود ۴۰ درصد از کارخانجات و تولید کنندگان صنف طلا جواهر به علت هزینه تولید بالا و به صرفه نبودن تولید مجبور به تعطیلی شده‌اند .