ثبات پایین‌ترین حد قیمتی برای اونس جهانی طلا

اونس جهانی طلا

قیمت اونس جهانی طلا در هفته گذشته ریزش ۱۱ دلاری را تجربه کرده است. در روز جاری نیز قیمت جهانی طلا تغییر خاصی نداشته و در پایین ترین حد قیمتی خود در یک هفته اخیر به ثبات نسبی رسیده است.به گزارش طلافروشان، اونس جهانی طلا در بازار سنگاپور روی قیمت ۱۲۴۳٫۱۰ دلار ایستاد. همچنین بهای ارزش معاملات این بازار در روز گذشته شاهد یک درصد سقوط بود و به میزان ۱۲۴۰٫۸۹  دلار رسید که از آن می توان به پایین ترین قیمت در هفته گذشته نام برد.

بازارهای آمریکا نیز شاهد ۰٫۱ درصد کاهش قیمت برای طلا بود و مبلغ ۱۲۴۳٫۶۰ دلار را برای آن به ثبت رساند. بهای معاملات برای این بازار نیز کاهش ۱۱٫۹ دلاری را نشان می دهد و بهای آن روی قیمت ۱۲۴۴٫۴۰  دلاری بسته شده است.

به گفته کارشناسان و معامله گران بین المللی دلیل اصلی کاهش قیمت اونس جهانی طلا را میتوان در افزایش بهای دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای بزرگ دنیا جستجو کرد. لازم به ذکر است که به دلیل آمار اقتصادی مطلوب دولت آمریکا، ارزش دلار نیز بالا رفته و به همین سبب احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی بیشتر شده است. بر همین اساس ارزش دلار آمریکا بالاترین حد قیمتی را در ۶ ماه اخیر در مقابل سایر ارزهای بزرگ دنیا برای خود محفوظ داشته است.

ناگفته نماند که بر اساس گزارش های رویترز، دولت آمریکا پس از وضع تعرفه ۲۵ درصدی روی کالاهای چینی که ارزشی معادل ۳۴  میلیارد دلار دارد، جنگ تجاری خود علیه چین را از هفته گذشته شروع کرده است. دولت چین نیز در اقدام تلافی جویانه، تعرفه های مشابهی را روی کالاهای آمریکایی وضع کرد. پس از این اقدام پکن، دولت آمریکا تهدید کرده است که در صورت استمرار این شرایط، تعرفه ۱۰ درصدی را روی کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار وضع خواهد کرد.  این جنگ تجاری و گسترش یافتن دامنه های آن، سرمایه گذاران بین المللی را دچار ترس و واهمه کرده است زیرا که این جنگ تجاری میتواند رشد اقتصاد جهانی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

در معاملات روز پنجشنبه بازارهای کالا و سهام تمام تلاش خود را برای جبران پیامدهای نامطلوب تنش های  تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان را به کار بست تا بلکه بتوانند نگرانی ها نسبت به این پیامدها را کاهش دهد. طبق اظهار نظر تحلیلگر فنی خبرگزاری رویترز، احتمال شکسته شدن سطح حمایتی ۱۲۳۷ دلار برای اونس جهانی طلا بسیار محتمل است و در صورت استمرار پیدا کردن شرایط فعلی اقتصاد بین المللی، اونس جهانی طلا ظرفیت سقوط به سطح حمایتی بعدی یعنی ۱۲۲۶ دلار را دارد.