مهیا شدن شرایط برای فروش و خرید ارز در صرافی ها به نرخ توافقی

خرید ارز

به گزارش طلافروشان، طبق بخشنامه سازمان توسعه تجارت که در سامانه جامع تجارت منتشر شده است، امکان فروش و خرید ارز در صرافی ها به قیمت توافقی از امروز یعنی چهارشنبه بیستم تیر ۱۳۹۷ مهیا شده است.

در این اطلاعیه که سازمان توسعه تجارت که در سامانه جامع تجارت منتشر کرده است، تمامی واردکنندگان کالاهای اولویت سوم را مخاطب خود قرار می‌دهد این چنین آمده است:

از امروز (چهارشنبه، مورخ ۲۰ تیرماه ۹۷) امکان خرید ارز به نرخ توافقی از صرافی‌های دارای مجوز ازبانک مرکزی در سامانه جامع تجارت مهیا شده است.

برای بهره‌مندی از این امکان، واردکنندگان لازم است این مراحل را طی کنند:

۱-ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت با ویژگی‌های زیر:

-نوع عملیات ارزی بانکی؛

-محل تأمین ارز: از محل صادرات؛

-انتخاب کالاهای گروه ۳.

۲-مراجعه به بانک عامل و ثبت درخواست گواهی ثبت آماری از نوع «ارز اشخاص از محل صادرات» در پرتال ارزی توسط بانک عامل.

۳- ارائه وثایق و تعهد لازم به بانک عامل پس از تأیید گواهی ثبت آماری در بانک مرکزی و تأیید دریافت تعهد توسط بانک عامل در پرتال ارزی.

۴- مراجعه به سامانه جامع تجارت، بخش خرید ارز و طی کردن فرایند خرید ارز از صرافی.

مسیر دسترسی به بخش خرید ارز: عملیات ارزی > مدیریت عملیات ارزی بانکی > خرید ارز

 

در این اطلاعیه همچنین آمده است که فرایند کار در سامانه جامع تجارت همچون روال گذشته می باشد.  یعنی در سامانه نیما درخواست وارد کنندگان برای صرافی های مجاز ارسال شده و بدین طریق آنها می‌توانند درخواست خود را با پیشنهاد قیمتی روی آن ثبت کند و سپس وارد کنندگان می توانند یکی از این پیشنهادها را انتخاب کرده و وارد فرآیند خرید ارز شود.  به این ترتیب تنها تفاوت خرید از این روش، در قیمت آن می باشد. یعنی قیمت ها در این روش به صورت توافقی بین صادرکنندگان و واردکنندگان تعیین میشود.