پایان عمر دلار ۴۲۰۰ تومانی

دلار ۴۲۰۰ تومانی

با اجرایی شدن سیاست تک نرخی شدن قیمت ارز در ۲۱ فروردین سال جاری، مقامات دولتی تاکید داشتند که برای مدت حداقل ۶ ماه نرخ دولتی دلار تغییر نخواهد کرد اما دلار ۴۲۰۰ تومانی ، چهل روز بیشتر دوام نداشت تا جایی که امروز قیمت دلار دولتی در سایت بانک مرکزی ۴۳۰۱ تومان ثبت شد.

به گزارش طلافروشان، طبق سیاست تک نرخی شدن قیمت ارز، قرار  بر این شد که تمامی محاسبات اقتصادی با این مبلغ صورت پذیرد. طبق همین قاعده و در بیست و یکم فروردین ماه سال جاری ضمن اجرایی شدن این طرح، مسئولان دولتی بیان کردند که مبلغ دلار ۴۲۰۰ تومانی برای حداقل ۶ ماه تغییری نخواهد کرد. اما بعد از گذشت ۴۰ روز یعنی حدود سی ام اردیبهشت ماه روند افزایشی دلار ۴۲۰۰ تومانی شروع شد و این روند تا کنون ادامه پیدا کرده است به طوری که امروز یعنی نوزدهم تیر ماه ۱۳۹۶، بانک مرکزی نرخ دلار دولتی را به ۴۳۰۱ تومان افزایش داده است که در مقایسه با نرخ اولیه آن ۱۰۰ تومان افزایش را پس از گذشت ۵۰ روز نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که در پی تشدید نوسانات ارزی در بازار که از سال گذشته شروع شد و در سال جاری نیز ادامه داشت، دولت به یکباره تصمیم گرفت که سیاست تک نرخی شدن ارز را در پیش بگیرد.  قیمت ارز در بازار آزاد تا حدود ۶۰۰۰ تومان پیشروی کرده بود ولی نرخی به عنوان ارز مبادله ای از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی و با قیمت ۳۸۰۰ تومان توزیع میشد. اما به یک باره نرخ ۳۸۰۰ تومانی ارز مبادله ای توسط معاون اول رئیس جمهور به ۴۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و ایشان تأکید کردند که دولت فقط  دلار ۴۲۰۰ تومانی را به رسمیت می شناسد و هرگونه معامله ای به جز این قیمت، قاچاق تلقی شده و ممنوع میباشد.

البته ناگفته نماند که رئیس کل بانک مرکزی در همان زمان نیز اعلام کرده بود که با توجه به شرایط اقتصادی و روند عرضه و تقاضا در بازار، احتمال می‌رود که این قیمت دچار نوسان شود ولی نرخ مرجع همان ۴۲۰۰ تومان می باشد . در حال حاضر تمامی معاملات ارز باید در سامانه نظام یکپارچه ارزی که در اصطلاح سامانه نیما گفته می شود انجام شود و کلیه خرید و فروش ارز، از جمله ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی و غیره باید از طریق این کانال صورت پذیرد. در حال حاضر بانک دلار را در حدود ۴۲۷۹ تومان خریداری می‌کند و با قیمت ۴۳۲۲ تومان به درخواست کنندگان واجد شرایط می فروشد.

در کنار بازار رسمی،  بازار آزاد با قوت به کار خود ادامه می دهد و در حال حاضر نرخ دلار به حدود ۸ هزار تومان و حتی بالاتر نیز رسیده است و مابه التفاوت قیمت نرخ رسمی و غیررسمی دلار به حدود ۴ هزار تومان رسیده است.