رشد قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا

در پی کاهش قیمت دلار و نفت در بازارهای جهانی، قیمت جهانی طلا شاهد افزایش ۰٫۱ درصدی بود و در هر اونس با قیمت ۱۲۵۵ دلار و ۸ سنت معامله شد.

به گزارش طلافروشان و به نقل از رویترز، درحالیکه سرمایه گزارن بین المللی منتظر اعلام تصمیم نشست ماه ژوئن فدرال رزرو آمریکا در پایان امروز هستند، ارزش دلار با کاهش نسبی مواجه شد و شاخص آن با ۰٫۱ درصد کاهش در مقابل دیگر ارزهای معتبر بین المللی به ۹۴٫۶۵۶ واحد رسید.  به گزارش فصل اقتصاد، قیمت نفت هم در بازارهای جهانی کاهش یافت. شاخص نفت خام برنت با ۶۶ صدم درصد کاهش به ۷۷ دلار و ۷۲ سنت رسید. از سوی دیگر، شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با ۴۶ صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۷۳ دلار و ۸۰ سنت رسید.  قیمت جهانی طلا هم که به قله قیمتی یک هفته پیش خود رسیده است باز هم اندکی افزایش داشت و رقم ۱۲۵۵ دلار و ۸ سنت را برای خود به ثبت رسانید. ارزش طلای آمریکا نیز رشد ۰٫۲۲ درصدی را برای خود به ثبت رسانید و با قیمت ۱۲۵۶ دلار و ۲۰ سنت معامله شد.

لازم به ذکر است که تنش های اقتصادی و تجاری بین ایالات متحده آمریکا و چین ابعاد تازه ای به خود گرفته است و طبق شنیده‌ها چین بنا دارد که از ششم جولای تعرفه های خود را برای ۳۴ میلیارد دلار کالایی که از آمریکا به چین وارد میشود اعمال کند. مسئولین اقتصادی چین نیز اعلام کرده اند که در جنگ تجاری با آمریکا “قطعاً” شروع‌کننده نخواهند بود و قبل از آمریکا، تعرفه های کالاهای وارداتی را به اجرا در نخواهد آمد ولی جواب مشت را با مشت خواهند داد.

به گزارش سازمان تجارت جهانی روند ترمیم اقتصاد جهانی بر اثر موانع اقتصادی و تجاری ایجاد شده از طرف قدرتهای اقتصادی بزرگ جهان، به خطر افتاده است و تاثیرات مخرب این سیاست های خصمانه به تدریج در سرتاسر جهان در حال پدیدار شدن هستند.

در داخل کشور خودمان نیز واکنش‌هایی درمقابل تنش‌های تجاری ترامپ در حال وقوع می باشد. از جدیدترین این واکنش ها می توان به تهدید حسن روحانی در مقابل تحریم های جدید نفتی آمریکا اشاره کرد. وی در اظهارات خود ضمن هشدار به ترامپ بیان کرده است که سطح همکاری‌های خود با آژانس بین المللی انرژی هسته ای را کاهش خواهد داد. وی در سخنانی به این مضمون ادامه داده است که اگر آمریکا مانع خرید نفت ایران توسط دیگر کشورها شود، ایران اجاره صادرات نفت از تنگه هرمز را به هیچ کس نخواهد داد.  این سخنان روحانی در داخل کشور با استقبال زیادی روبرو شده است و همگان برای تایید سخنان قاطع روحانی به میدان آمده و از او حمایت کرده‌اند.