بزرگتر شدن حباب سکه به علت رشد تقاضا در بازار

حباب سکه

روند افزایشی در بازار سکه و طلا در ماه های اخیر باعث به وجود آمدن حباب زیادی در قیمت ها شده است به گونه ای که حباب سکه امروز به مبلغ ۵۵۰ هزار تومان رسیده و به علت تقاضای زیاد بازار کماکان در حال افزایش می باشد.

به گزارش طلافروشان،  بالا رفتن قیمت سکه و طلا در بازار داخلی در شرایطی به وجود آمد که قیمت جهانی طلا نیز در ماه های گذشته روند صعودی داشته ولی پس از آن دوره رشد، دوباره سیر نزولی به خود گرفته است و در حال حاضر در بازارهای جهانی هر اونس طلا به قیمت ۱۲۴۰ دلار معامله می‌شود. البته باید همین جا بیان کرد که در بازار داخلی علت اصلی رشد بی سابقه قیمت سکه و طلا را باید در جهش ناگهانی قیمت دلار در بازار غیر رسمی عنوان کرد. با تمام این اوصاف باز هم نمی توان تناسبی بین افزایش قیمت دلار با افزایش قیمت سکه و طلا در بازار پیدا کرد از این معادله می‌توان به این نتیجه رسید که افزایش ناگهانی قیمت سکه و طلا در بازار، مربوط به متغیرهای غیر بنیادی دانست.

در هفته های گذشته شاهد ثبت رکوردهای جدیدی در قیمت سکه بودیم به گونه ای که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی دیروز از سه میلیون هم فراتر رفت و هم اکنون در بازار با قیمت حدود ۳ میلیون و ۲۲ هزار تومان معامله می‌شود. در پایان  روز گذشته قیمت سکه امامی به ۲ میلیون و ۹۸۸ هزار تومان رسید که با توجه به بازار داخلی، حباب ۶۳۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برای آن به وجود آمده است. بر این اساس می توان حباب سکه امامی را نسبت به بازار جهانی چیزی در حدود ۵۵۸ هزار و ۱۰۰ تومان تخمین زد.

قیمت نیم سکه نیز با توجه به بازار داخلی دارای حباب ۱۷۶ هزار تومانی می باشد و همین رقم نسبت به قیمت در بازارهای جهانی چیزی در حدود ۲۴۴ هزار و ۱۰۰ تومان برآورد می‌شود . یادآور می شویم که قیمت نیم سکه در حال حاضر یک میلیون و چهارصد و پنجاه و هشت هزار تومان می باشد.

ربع سکه نیز در بازار داخلی با قیمت ۷۶۲ هزار تومان معامله می‌شود که نسبت به بازار داخل کشور ۲۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان و نسبت به بازار جهانی دارای ۲۰۲ هزار تومان حباب می باشد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر میانگین حباب سکه را در روز تنظیم این خبر، مبلغ ۵۵۰ هزار تومان بیان کرده است. وی همچنین اضافه کرده است که قیمت ها نسبت به روز گذشته باز هم در حال افزایش است و این مطلب در حالی اتفاق افتاده که قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرده  است. به عقیده کشتی آرای علت حباب سکه و افزایش آن را باید در روند رو به رشد تقاضا در بازار جستجو کرد. وی همچنین بیان کرده است که انتشار اوراق گواهی سکه می تواند بر روی بازار تاثیر بگذارد و موجبات افزایش بیشتر قیمت ها را به دنبال داشته باشد.