حقایق تاسف بار در لیست منتشر شده دریافت کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی + لیست

دلار ۴۲۰۰ تومانی

بانک مرکزی  به منظور شفاف سازی و همچنین دسترسی آزاد عموم مردم، لیست دریافت کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی به تفکیک شرکت و افراد را منتشر کرده که با بررسی دقیق این لیست میتوان حقایق تاسف باری درباره چگونگی اختصاص ارز دولتی به محصولات وارداتی را به روشنی مشاهده کرد.

به گزارش طلافروشان، از تاریخ ۲۱ فروردین سال جاری تا کنون، بانک مرکزی در راستای سیاست های جدید ارزی دولت به منظور مدیریت منابع ارزی کشور برای واردات کالاهای با اولویت بالاتر، اقدام به تخصیص ارز دولتی به کالاهای ثبت سفارش شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت کرد. با توجه به اهمیت موضوع و به منظور شفاف سازی و دسترسی آزاد علوم مردم و به دستور حسن روحانی، فهرست شرکت‌ها و افرادی که از این ارز دولتی استفاده کرده اند منتشر شده است که در اینجا به ذکر جزئیات تاسف بار درباره این اتفاق مهم می پردازیم.

در ابتدای امر باید بیان کرد که به گفته نوبخت، ۲۰٫۵  میلیارد دلار از ابتدای شروع طرح، ارز دولتی به واردات اختصاص یافته بود اما امروز در لیستی که منتشر شده در مجموع می توان مبلغ حدود  ۲٫۵ میلیارد دلار را مشاهده کرد که دولت از انتشار فهرست بقیه شرکت ها و نفراتی که ارز دولتی دریافت نموده اند (چیزی در حدود ۱۸ میلیارد دلار) خودداری کرده است و علت آن مشخص نیست !!!

با بررسی دقیق تر این لیست و تحقیق در مورد شرکت ها و همچنین نفراتی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، شاهد تناقضات بسیاری هستیم که برای نمونه چند مورد خدمتتان تقدیم می گردد:

برای نمونه، شرکت ایران خودرو یک میلیون و ۸۷۵ هزار و ۷۴۴ دلار ۴۲۰۰ تومان برای واردات تایر خودرو دریافت کرده است در حالی که تمامی خودروهای خود را با لاستیک های ایرانی به مشتریان خود تحویل می دهد و یا مثلاً یکی دیگر از شرکت های  واردکننده خودرو برای واردای اقلامی همچون “چای ساز” و “قهوه ساز” ارز دولتی دریافت کرده است.

یا مثلاً شرکت فومن شیمی که تولید کننده روغن موتور، حشره کش و محصولاتی مانند این می باشد برای واردات “بخارشور” مقدار زیادی ارز دولتی دریافت کرده است و یا شرکت راه و ساختمان آریا برای ثبت سفارش واردات “کیبورد کامپیوتر” دلار ۴۲۰۰ تومانی از بانک مرکزی دریافت کرده است. شرکتی که به اسم آینده پژوهی فردی، ثبت شده با دریافت ۲ میلیون و ۴۱ هزار دلار ۴۲۰۰ تومانی اقدام به واردات “گوشت گرم گوسفندی” نموده است. از این دست تناقضات در این لیست بسیار به چشم می خورد که از نمونه های دیگر آن می توان به واردات ۱۲۰ هزار یورو “لوبیا چیتی” با ارز دولتی توسط شرکت های واردکننده پارچه و یا سنجش بتن اشاره کرد.

از تناقضات دیگر این فهرست می‌توان به لیست بلند بالای شرکت های واردات  کاغذ نام برد که مقدار قابل توجهی ارز دولتی برای واردات کاغذ دریافت کرده‌اند ولی با مراجعه به بازار مشخص می‌شود که هیچکدام از این شرکت‌ها محصولات خود را با توجه به قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی به فروش نمی رسانند.

یکی دیگر از عجایب این لیست اختصاص مقدار قابل توجهی ارز دولتی به شرکت هایی مانند گلستان، شاهسوند، دبش و … برای واردات چایی به کشور می باشد در حالی که این شرکت‌ها به عنوان تولید کننده های داخلی شناخته می شوند و اختصاص ارز دولتی به آنها برای واردات محصولی که به اندازه کافی و به کیفیت مطلوب در کشور تولید میشود کاملا متناقض با سیاست حمایت از تولید داخلی میباشد.

در نتیجه و  بطور خلاصه می‌توان بیان کرد که انتشار  نصفه و نیمه فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی سوالات بسیاری را برای فعالان اقتصادی و عموم مردم کشور به وجود آورده است که مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

در لینک زیر می تونید فهرست کامل این افراد و شرکت ها را مشاهده کنید :