تنزل اونس طلا به  ۱۲۳۰ دلار و پایین‌تر هم امکان پذیر است؟!!

اونس طلا

بر مبنای نظر تحلیلگران موسسه “تی دی اس”، قیمت جهانی طلا هنوز به پایین ترین سطح قابل انتظار نرسیده است و اگر روند قیمت ها بر اساس تحلیل های تکنیکال و ساز و کار تقاطع مرگ عمل کند که در ماه نوامبر ۲۰۱۶ سابقه آن وجود دارد، نرخ ۱۲۳۰ دلار و حتی پایین‌تر هم برای اونس طلا قابل تصور می باشد.

به گزارش طلافروشان از کارشناسان اقتصادی بانک “تی دی سکیوریتی” عقیده دارند: اگرچه ممکن است در بازه کوتاه مدت قیمت اونس طلا کاهش بیشتری را تجربه کند، اما انتظار می رود که به علت پایین آمدن ارزش دلار و تمایل سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای حرکت به سمت سرمایه های امن، سیر صعودی آن بزودی شروع شود.

این بانک کانادایی بر مبنای ادعای کارشناسان خود بیان کرده است که: قیمت اونس طلا در ماههای پایانی سال ۲۰۱۹ به قیمت هزار و ۳۷۵ دلار نزدیک خواهد شد و نمی‌توان برای افت سنگین قیمت طلا به این زودی ها اخطار داد. نظر به عملکرد بسیار ضعیف طلا، کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که امکان کاهش قیمت طلا کماکان وجود دارد و سرمایه گذاران خبر از کاهش سود اوراق خزانه داری آمریکا نسبت به رشد اقتصادی کندتر میدهند و سیگنالی بر افزایش ریسک در بازار مخابره نمی‌شود. از سوی دیگر نیز قیمت اونس طلا متناسب با تغییر شاخص ارزش دلار و چارت تحلیل های تکنیکال واکنش نشان داده است.

اونس طلا

با تمام این اوصاف تحلیلگران بین المللی این موضوع را خاطرنشان می کنند که قراردادهای بلند مدت طلا نقش خود را ایفا خواهند کرد و از بروز پدیده تقاطع مرگ که در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاده بود، جلوگیری خواهند کرد. از علت‌های این تحلیلگران نیز می توان به وجود تعداد زیاد معامله‌گران کوتاه مدت نام برد که بازیگران اصلی بازار طلا میباشند.

قیمت طلا از ابتدای ماه ژوئن تاکنون سیر نزولی به خود گرفته است که علت آن را می توان در قدرت نمایی ارزش دلار جستجو کرد. همچنین سود زیر ۳ درصدی اوراق قرضه ده ساله ایالات متحده آمریکا و همچنین تنش های تجاری بین آمریکا و سایر کشورهای دنیا می تواند از قیمت طلا در بازارهای جهانی حمایت کند. از طرف دیگر برآورده نشدن انتظار برخی از سرمایه گذاران از نحوه نگرش و تصمیم گیری  فدرال ریزرو، زمینه بازگشت آنها را فراهم کرده است تا فعالیت های خود را در بازار از سر بگیرند که این مهم می تواند موجب افزایش تقاضا و مسبب تقویت قیمت اونس طلا شود.

نکته دیگر قابل توجه این است که فرایند افزایش نرخ بهره در آمریکا روزهای انتهایی خود را سپری می‌کند و بانک های مرکزی دیگر نقاط جهان نیز در حال عادی سازی سیاست های پولی و مالی خود هستند. مجموعه تحولات بیان شده میتواند سرآغاز افت بهای دلار باشد که این هم عامل دیگری برای حمایت از قیمت طلا خواهد شد. تقاضای سرمایه گذاران بین المللی برای حرکت به سوی سرمایه‌های امن نیز یکی از عوامل دیگری می باشد که موجب سرعت بخشیدن به افزایش قیمت طلا میشود.

در مجموع می‌توان گفت که تصمیمات ایالات متحده آمریکا و سیاست های خصمانه تجاری این کشور در قبال اقتصاد بین الملل، در نهایت می‌تواند به ضرر خود این کشور تمام شود و سیاستمداران آنها را مجبور سازد که رویکرد آرام تری در تحولات بین المللی دنبال کنند. همین امر زمینه را برای تقویت بهای دیگر ارزهای بین المللی فراهم خواهد کرد که نتیجه آن کاهش فشار سنگین از طرف دلار روی طلا خواهد بود.