کاهش محسوس قیمت دلار و سکه در واکنش به تصمیم جدید دولت

دولت

در جلسه روز گذشته  تیم اقتصادی دولت با حسن روحانی درخصوص تعیین سیاست‌های جدید ارزی دولت، خرید و فروش توافقی ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان در صرافی ها (بازار ثانویه ارز) تصویب شد.

کابینه اقتصادی دولت حسن روحانی مدتها به دنبال عملیاتی کردن این طرح بود اما مخالفت شخص رئیس جمهور و اصرار بر تک رقمی کردن نرخ ارز آنهم به مبلغ ۴۲۰۰ تومان مانع این مسئله شده بود که بالاخره در جلسه دیروز تیم اقتصادی توانستند این شخص را قانع کنند و بازار ثانویه ارز را مصوب کنند

رئیس کل بانک مرکزی نیز در حاشیه جلسه کمیسیون حمایت از تولید ملی در مجلس این خبر را تایید کرده است. به گفته وی از هفته آینده بازار ثانویه ارزی تشکیل می شود. وی همچنین اضافه کرده است که جزئیات این طرح نیز پیش‌بینی شده به طوری که از ۲۰ درصد ارز به دست آمده از صادرات غیر نفتی که عمدتاً بخش خصوصی متولی آن می باشد، برای تامین ارز واردات کالاهای غیر اساسی آنهم به نرخ توافقی استفاده می شود. به عقیده مسئولین، این طرح می‌تواند مانع از شکل گیری نرخ های گزافی که در کوچه پس کوچه های خیابان فردوسی تعیین می‌گردد شود. در نهایت موجب تخلیه شدن حباب بازار ارز می شود و البته به نیازهای خریداران خرد ارز نیز پاسخ داده می شود.

بعد از بیرون آمدن این اخبار و تایید رئیس بانک مرکزی، گزارش های میدانی از بازار آزاد ارز که طی روزهای اخیر رکوردهای بسیار عجیبی را برای دلار و سکه ثبت کرده بود، سیر نزولی به خود گرفته است به نحوی که از صبح امروز تا اکنون بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان از قیمت هر دلار کاسته شده است . قیمت سکه نیز روز گذشته از مرز ۳ میلیون تومان هم عبور کرده بود، از صبح امروز با توجه به خبرهای منتشر شده سیر نزولی در پیش گرفته و هم اکنون با قیمت های پایین‌تر معامله می‌شود.