پایین ترین سطح قیمت جهانی طلا در ۶ ماهه اخیر

سطح قیمت طلا

با افزایش ارزش دلار آمریکا و همچنین بالا رفتن شاخص سهام در بازارهای بین المللی، قیمت طلا بار دیگر روند نزولی به خود گرفته و به پایین ترین سطح قیمت در ۶ ماهه اخیر رسیده است.

به گزارش طلافروشان و به نقل از رویترز، در آغاز مبادلات امروز ( چهارشنبه) سطح قیمت طلا تحت تاثیر بالا رفتن ارزش دلار و شاخص سهام با کاهش نسبی روبرو شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که هر اونس طلا به قیمت ۱۲۷۵ دلار معامله شده است. این بدان معناست که امروز چهارشنبه سطح قیمت جهانی طلا تغییر چندانی نداشته و همچنان به روند نزولی خود ادامه داده است. لازم به ذکر است که روز گذشته هم قیمت طلا به حدود ۱۲۷۰ دلار در هر اونس رسید که این میزان در ۶ ماه اخیر بی سابقه بوده است.

یکی از علت‌های این افت قیمت را میتوان در بالا رفتن شاخص ارزش دلار آمریکا جستجو کرد. شاخص ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای بین المللی رقم  ۹۵٫۰۵ واحد را برای خود به ثبت رسانده است. بر همین اساس بهای دلار به بالاترین سطح خود از ۱۱ ماه گذشته تاکنون دست یافته است.

از دیگر علت‌های افت سطح قیمت طلا را باید در تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین جستجو کرد. بروز تنش های اقتصادی بین دو ابرقدرت بزرگ جهانی و تهدیدهای آنان مبنی بر اعمال تعرفه های سنگین گمرکی روی کالاهای وارداتی، باعث وارد آمدن فشار زیادی بر قیمت همه کالاها علی الخصوص طلا شده است.

رئیس بانک مرکزی اروپا نیز در جدیدترین اظهارات خود بیان کرده است که این بانک برای در پیش گرفتن سیاست های انقباضی و سختگیرانه پولی، صبورانه عمل خواهد کرد. وی همچنین اعلام کرده است که توقف خرید اوراق قرضه آمریکا تا پایان سال جاری از برنامه‌های این نهاد بین المللی مالی برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا می باشد.