افزایش چراغ خاموش سود سپرده در برخی بانک‌های کشور

سود سپرده

به گزارش طلافروشان، در شرایط آشفته بازار فعلی در وضعیت اقتصادی کشور، برخی از بانکهای خصوصی با اجرای طرح های محتلف، سود سپرده ها را خیلی بی سر و صدا افزایش داده اند تا جایی که این سود را حتی تا مرز ۲۲ درصد نیز رسانده اند.

همچنانکه نوسانات شدید در بازارهای کشور  نظیر مسکن، خودرو، طلا و غیره ادامه پیدا کرده است، بعضی از بانکهای خصوصی برای جمع‌آوری نقدینگی از مردم، طرح افزایش سود سپرده ها را اجرا کرده‌اند. جالب تر از همه اینکه این طرح ها و نرخ سود ها را بدون هیچ ترسی به مشتریان خود بیان میکنند و از عواقب احتمالی از طرف بانک مرکزی هیچ نگرانی ندارند.

به وجود آمدن نوسانات شدید در بازارهای مختلف علی الخصوص بازار سکه و ارز، با توجه به کاهش نرخ سود سپرده در موسسات اعتباری و بانکها از ۲۲ درصد به حدود ۱۵ درصد قابل پیش بینی بود اما هدایت شدن این حجم عظیم از نقدینگی به سمت بازارهایی همانند مسکن و خودرو مسئله ای نبود که حتی به فکر مسئولان اقتصادی کشور نیز خطور کند. اما در حال حاضر و با عنایت به افزایش چشمگیر قیمت ها در بازارهای اصلی کشور به نظر می رسد که هیچ چاره‌ای غیر از بالا بردن سود سپرده در بانک ها برای دولت باقی نمانده است که بتوانند حجم عظیم نقدینگی در میان مردم را از کف بازار جمع  کنند. بر همین اساس است که هر از چند گاهی خبرهایی مبنی بر افزایش چراغ خاموش سود سپرده ها در بانکها و موسسات اعتباری شنیده می شود.

در میان این خبرها یکی از بانکهای خصوصی برای حساب های یک ساله با مسدود کردن ۵ میلیون تومان نرخ سود ۲۱ درصد را در نظر گرفته است. همچنین یکی دیگر از بانک های بزرگ خصوصی کشور نیست نرخ سود افزایشی ۱۹ تا ۲۲ درصد را برای حساب یکساله به مشتریان خود اعلام کرده است.

با توجه به اینکه افزایش سود سپرده ها یکی از راههای برگرداندن نقدینگی به بانکها و موسسات اعتباری می باشد، نظر نمی‌رسد که مخالفتی با روند افزایش نرخ سود سپرده ها در اقتصاد کشور وجود داشته باشد. بانک ها هم برای اعلام نرخ سود سپرده های خود هیچ ترسی ندارند و به راحتی طرح های ذکر شده را بدون در نظر گرفتن عواقب احتمالی آن از طرف بانک مرکزی به مشتریان خود پیشنهاد می دهند.