تبعات جنگ تجاری آمریکا و چین برای بازار طلا

جنگ تجاری

به عقیده یکی از تحلیلگران موسسه “آر جی او فیوچرز” بحران تجاری و اختلافات اقتصادی بین آمریکا و چین بر کل بازر های جهان تاثیر گذاشته است و ما قطعا با یک جنگ تجاری روبرو هستیم که تبعات این جنگ بر روی بازار طلا نیز تاثیرگذار واهد بود.

به گزارش طلافروشان و به نقل از رویترز: در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا به ۱۲۸۱ دلار و ۷۰ سنت رسید که نشانگر افزایش ۰٫۲۷ درصدی در بهای این فلز گرانبها می باشد. طلای آمریکا نیز امروز سیر سعودی داشت و با ۰٫۳۳ درصد رشد، قیمت ۱۲۸۴ دلار و ۳۰ سنت را برای خود به ثبت رسانید

علیرغم تصمیم ترامپ برای وضع تعرفه ۵۰ میلیارد دلاری برای برای محصولات وارداتی از کشور چین، قیمت طلا بیشترین افت خود از سال ۲۰۱۶ را تجربه کرد و به میزان ۱٫۸ درصد از ارزش خود را از دست داد.

جنگ تجاری

نگرانی ها در مورد صدمه دیدن رشد اقتصاد جهانی به علت بروز جنگ تجاری بین ابرقدرت های جهان روز به روز در حال گسترش می باشد. کاهش یافتن شدید شاخص بورس های مطرح جهان از نشانه های افزایش دامنه این جنگ تجاری است. برای مثال می توان از کاهش شدید ارزش سهام های آسیایی پس از تهدید ترامپ مبنی بر اجاری تعرفه های جدید علیه کالاهای وارداتی چینی نام برد، به نحوی که ارزش این سهام ها به پایین ترین سطح خود در ۴ ماه گذشته رسیده اند.

لازم به ذکر است که رئیس جمهور آمریکا دیروز اعلام کرد که برای مقابله به مثل تحرکات اخیر چین در وضع تعرفه های جدید برای کالاهای آمریکایی، ۱۰ درصد تعرفه بر روی کالاهای وارداتی چینی که ارزشی نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار دارد قرار خواهد داد. چین هم تهدید کرده که در جواب این حرکت،اقدامات کمی و کیفی مناسبی را در نظر گرفته که در صورت انتشار فهرست جدید کالاهای مشمول تعرفه های بیان شده، به اجرا در خواهد آورد.