آشفته بازار قیمت سکه + خواب مسئولین و نهادهای نظارتی

قیمت سکه

قیمت سکه  تمام بهار آزادی طرح جدید با ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، رکورد بی سابقه ۲.۵ میلیون تومان را برای خود به ثبت رسانید و حباب سکه به بالاترین حد خود رسید.

امروز بازار آزاد تهران شاهد افزایش چندباره قیمت سکه در انواع مختلف خود بود به نحوی که سکه بهار آزادی طرح جدید با ۵۰ هزار تومان افزایش به قیمت دو میلیون و پانصد و پنج هزار تومان معامله شد. هر قطعه تمام سکه طرح قدیم نیز با افزایش ۳۰ هزار تومانی به قیمت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۱۵۰۰۰ تومان افزایش نسبت به روز گذشته یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و ربع سکه نیز با ۱۰ هزار تومان افزایش به مبلغ ۷۰۰ هزار تومان داد و ستد شد.

مظنه بازار تهران نیز به مبلغ نهصد و هفت هزار تومان رسیده که نسبت به روز گذشته افزایش ۲۳ هزار تومانی را نشان می دهد.  هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز رقم دویست و نه هزار و هشتصد تومان را تجربه کرده که نوسان ۵۳۰۰ تومانی برای آن مشهود است.

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اظهار اینکه قیمت سکه به شدت غیر معقول و هیجانی افزایش یافته است، علت اصلی آشفته بازار کنونی را نوسان نرخ ارز و همچنین افزایش تقاضا از طرف مردم بیان کرد.  وی همچنین اضافه کرده است که این جو روانی تمامی بازارهای کشور را تحت شعاع قرار داده است و باید در شرایط کنونی نظارت جدی از طرف نهادهای مسئول برای جلوگیری از بحران های بیشتر صورت پذیرد.

سیف

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی نیز امروز در جمع خبرنگاران حاضر شد و با بیان اینکه سکه های پیش فروش شده توسط بانک مرکزی به تدریج وارد بازار خواهند شد و روند عرضه و تقاضا را به تعادل خواهد رساند تأکید کرد: ذخایر طلای بانک مرکزی در وضعیت مطلوبی قرار دارد و آشفته بازار قیمت سکه ناشی از جو روانی است. وی همچنین عنوان کرد که بزرگنمایی مشکلات کشور، آسمان ریسمان بافتن برای مسائلی که ریشه واقعی ندارند بعلاوه شرایط بین المللی توانسته اند آرامش را در بازار به هم بریزند.

فعالان بازار طلا و جواهر نیز هجوم نقدینگی مردم به این بازار،  همچنین تاثیرات منفی واسطه‌ها و دلالان در این بازار را در بروز شرایط کنونی موثر دانسته اند.