ثبت رکورد های تاریخی در بازار ایران

رکورد های تاریخی نزخ ارز

پس از گذشت دوره یک ماهه ثبات نسبی قیمت ارز در بازار آزاد، از دیروز سیر نزولی ارزش ریال ایران در برابر ارز های قدرتمند جهانی از سر گرفته شد و به تبع آن قیمت هر گرم طلا و همچنین تمام سکه بهار آزادی رکورد های تاریخی زد.

 دلار آمریکا بین ۶۷۰۰ تا ۶۸۰۰ خرید و فروش می‌شود

پس از اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار آمریکا، اختلاف قیمت بین بازار غیر رسمی و مبلغ یاد شده ادامه داشته است به گونه ای که تا لحظه تنظیم این گزارش هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز بین ۶۷۰۰ تا ۶۸۰۰ تومان معامله می‌شود. قیمت یورو به عنوان یکی دیگر از ارزهای قدرتمند و پر تقاضا در بازار ایران نیز در محدوده ۷۸۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان در نوسان می باشد.

لازم به یادآوری است که این واحد پول اروپایی یک هفته پیش از خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام، با قیمت حدود ۶۸۰۰ تومان در بازار معامله می شد و پس از اعلام  تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام، به یکباره قیمت یورو تا حدود ۸ هزار تومان نیز افزایش پیدا کرد. در همین اوقات بود که قیمت تمام سکه بهار آزادی نیز که پیشتر در محدوده یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نوسان داشت، نرخ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد.

سپس یک ماه آرامش نسبی بر بازار ارز و طلای ایران حاکم شد که حتی در طول این مدت شاهد کاهش ارزش یورو به محدوده قیمتی ۷۲۰۰ تومان نیز بودیم و میانگین قیمت ۷۵۰۰ تومان برای این واحد پول اروپایی در این دوره ثبت شد. این ثبات نسبی، روند نزولی برای قیمت سکه را نیز به همراه داشت تا جایی که هر قطعه سکه امامی به دامنه قیمتی حدود دو میلیون تومان عقب‌نشینی کرد.

اما از روز گذشته یعنی یک شنبه ۲۰ خرداد ماه، دوباره بازار آزاد ارز و سکه ایران دستخوش تغییرات چشمگیر شد. بر مبنای همین تغییرات قیمت هر یورو تا مبلغ بی سابقه ۸ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و قیمت هر دلار آمریکا نیز به مبلغ ۶۸۵۰ تومان دست یافت.

البته لازم به ذکر است که پس از ثبت رکورد های تاریخی که در بالا بیان شد دوباره بازار، روند نزولی به خود گرفته و قیمت های گفته شده  کمی کاهش پیدا کرده است.