برای حفظ ارزش پول مان ملک بخریم یا سکه؟؟!

حفظ ارزش پول

برای جواب دادن به سوال حفظ ارزش پول به بررسی قیمت ملک و سکه و همچنین روند افزایش قیمت هر کدام از این کالاها در ۵ سال گذشته می‌پردازیم. ولی به طور خلاصه خدمتتان عرض می‌کنیم که با توجه به پیشینه بازار ملک و سکه، خرید مسکن سود بیشتری را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

سایت طلافروشان برای اینکه از جزئیات این بررسی و حفظ ارزش پول بیشتر مطلع شوید و نسبت به نتیجه به دست آمده از این مقایسه اطمینان حاصل کنید فرض می‌کنیم که شما در سال ۱۳۹۲ سکه بهار آزادی خریداری کرده اید و آن را تا به امروز نگه داشته اید. با توجه به قیمت سکه در سال ۱۳۹۶، میزان سود شما را با رشد قیمت مسکن در همین بازه زمانی مورد بررسی قرار می دهیم.

این بررسی حاکی از آن است که شما با مجموع ارزش دو سکه طلا در سال ۱۳۹۲ قادر به خرید یک مترمربع مسکن بوده اید. در حالیکه برای خرید همین یک متر مربع مسکن با توجه به میانگین قیمت در سال ۱۳۹۶ شما باید مجموع قیمت ۳٫۲ سکه را پرداخت کنید.  همین مقایسه ساده نشان می دهد که رشد قیمت مسکن طی ۵ سال گذشته بیشتر بوده است و توصیه بزرگان جهت خرید ملک برای حفظ ارزش پول در اینجا هم صدق میکند.

در ادامه این بررسی تغییرات قیمت سکه نسبت به قیمت ملک را بررسی می کنیم . قیمت یک متر مربع مسکن در سال ۱۳۹۲ حدود ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار تومان یعنی معادل نرخ دو سکه طلا به قیمت روز بوده است. در سال ۱۳۹۳ قیمت ملک  به حدود دو میلیون و هشتصد و چهل و یک هزار تومان میرسد که به قیمت روز معادل ۲.۳ سکه طلا می باشد. این روند ادامه پیدا می‌کند تا اینکه در سال ۱۳۹۵ قیمت ملک مبلغ سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را تجربه می‌کند که در واقع معادل ۲.۸ سکه طلا می باشد. در سال ۹۶ هم افزایش قیمت ملک ادامه می یابد و قیمت هر متر مربع از آن را به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌رساند که در واقع معادل ۳.۲ سکه طلا می باشد.

حفظ ارزش پول

با توجه به مقایسه های بالا در بازه زمانی یاد شده کاملا واضح است که در ۵ سال گذشته افزایش قیمت ملک نسبت به افزایش قیمت سکه شاهد رشد بیشتری بوده است و سرمایه‌گذاران در این بخش را از سود بیشتری برخوردار کرده است و حفظ ارزش پول آنها را به نحو بهتری تضمین کرده است.