بی ثباتی شدید قیمت ها در بازار سکه و طلا

بازار سکه و طلا

رئیس اتحادیه صنف طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به نوسان شدید قیمت جهانی طلا بیان کرد: تغییر ده هزار تومانی قیمت هر گرم طلا طی یک روز نشان دهنده بی ثباتی شدید در این بازار می باشد.

به گزارش طلافروشان و به نقل از آیت محمد ولی رئیس اتحادیه صنف طلا و جواهر تهران: برای ارائه تحلیل منطقی و دقیق در مورد بازار طلا و سکه با توجه به تک نرخی شدن قیمت ارز فعلا نمی‌توان نظر خاصی را مطرح کرد. وی همچنین اضافه کرد که تغییر ده هزار تومانی قیمت طلا ظرف یک روز نشان از بی ثباتی شدید در این بازار است. عوامل مختلفی همچون  اعمال مجدد تحریم ها و سرانجام برجام نیز در آینده نزدیک می تواند روی قیمت ها تاثیر داشته باشد.

محمد ولی همچنین بیان داشته است که در خارج  نیز کشورها در حال ذخیره سازی طلا هستند و این امر سبب شده است که در سه ماهه گذشته حجم وسیعی از تقاضا توسط دولت ها، ظرفیت مهمی از بازار را به خود اختصاص دهند. وی با اشاره به وجود مشکلات عدیده در بحث عرضه طلا تأکید کرد که: بازار طلا در حال حاضر جوابگوی تقاضا نیست و از نشانه های آن نیز می‌توان به نوسان سه تا ۱۴ دلاری در هر اونس اشاره کرد. با توجه به نوسان معمولی ۱ یا ۲ دلار برای هر اونس طی زمان های گذشته، به روشنی می توان فهمید که این سطح نوسان و بی ثباتی شدید در بازارهای بین المللی به هیچ عنوان معقول نیست.

آیت محمدولی

 

وی همچنین اشاره ای به قیمت های حال حاضر در بازار  کرد. اکنون در بازار تهران هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۰ دلار، یک گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۲۰۰ هزار تومان، سکه بهار آزادی دو میلیون و ۶۰ هزار تومان، سکه امامی دومیلیون و ۱۴۰ هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و ۶۵ هزار تومان و ربع سکه هم ۶۲۰ هزار تومان معامله می‌شود.

وی همچنین با اشاره به جزئیاتی از وضعیت معاملات و تقاضا در بازار گفت: تقاضای مردم بیشتر در حوزه طلای آب شده و شمش های مارک دار مشاهده می شود و برای طلای ساخته شده تقاضای بسیار کمی وجود دارد که با این ترتیب شاهد افزایش بیشتر قیمت طلا خواهیم بود.