تعیین حداکثر قیمت دلار توسط رئیس جمهور

قیمت دلار

در دیدار شب گذشته رئیس جمهور با فعالان اقتصادی، بر مواضع دولت در جهت نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز تاکید و به صورت ضمنی پیام هایی نیز در مورد حداکثر افزایش قیمت دلار توسط دولت مخابره شد.

رئیس جمهور دیشب در گردهمایی فعالان اقتصادی حاضر شد و از وضعیت ارزی کشور سخن گفت و بر مواضع دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز تاکید کرد. وی در این دیدار از بازار غیررسمی ارز که در کنار بازار رسمی آن (سامانه نیما)  هر روزه معاملات با نرخ های خاص در آن صورت می پذیرد و مرجع تعیین واقعی قیمت های بازار می باشد هیچ حرفی به میان نیاورد.

۴۴۵۲ تومان، حداکثر قیمت دلار تا پایان سال جاری

در گردهمایی دیشب فعالان اقتصادی، حسن روحانی درباره نرخ ارز و قیمت دلار و تحولات اخیر در این حوزه صحبت‌هایی را مطرح کرد که در آن ها، پافشاری دولت بر همان نرخ ۴۲۰۰ ارز کاملا مشهود بود. اصرار وی بر این قیمت، باعث شده که حتی با توجه به جلسات متعدد و مکرر وی با برخی اعضای کابینه و فعالان کلان اقتصادی که برای رسمیت دادن به مبلغ دیگری به غیر از ۴۲۰۰ تومان تلاش می‌کنند، بدون هیچ نتیجه ای متوقف شود. وی و معاون اولش بارها بر این مطلب تأکید کردند که هیچ نرخی به غیر از همان ۴۲۰۰ تومان اعلام شده را به رسمیت نمی شناسند.

دلار 4200 تومانی

وی همچنین در ادامه به میزان حداکثری افزایش نرخ ارز نیز اشاره کرد و به فعالان اقتصادی اطمینان داد که بیش از ۵ تا ۶ درصد به مبلغ ۴۲۰۰ تومان فعلی اضافه نخواهد شد و تمام وامهای ارزی این فعالان نیز با همین نرخ مصوب روند تسویه را طی خواهند کرد و هیچ نگرانی برای ادامه راهی که دولت مشخص کرده وجود ندارد.

در صورت صحت ادعای رئیس جمهور، قیمت دلار تا پایان سال جاری نهایتاً افزایش ۲۵۲ تومانی را شاهد خواهد بود. این مبلغ نیز در حقیقت مابه التفاوت ۶ درصدی تورم داخلی و خارجی است که به نرخ ۴۲۰۰ تومانی کنونی اضافه خواهد شد که در اصطلاح به آن مدیریت شناور نرخ ارز گفته می شود.همان طور که اطلاع دارید در حال حاضر هم بانک مرکزی همین رویه را دنبال می کند و برای امروز( دوشنبه هفتم خرداد) نرخ ۴۲۱۲ تومانی روی سایت بانک مرکزی برای قیمت دلار در شده است که نسبت به نرخ اولیه اعلام شده توسط دولت به تدریج در حال افزایش است.