تحلیل موسسه “آی ان جی” از تغییرات قیمت طلا در کوتاه مدت

تغییرات قیمت طلا

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی “آی ان جی” ساختار و قواعد بازار جهانی طلا کماکان دست نخورده باقی مانده و سه عامل مهم و تاثیرگذار میتوانند تغییرات قیمت طلا در کوتاه مدت را تعیین کنند.

به گزارش طلافروشان، در حالیکه طلا همچنان حدود قیمت ۱۳۰۰ دلار در هر اونس در جهان معامله می‌شود، تازه ترین گزارش موسسه آی ان جی حاکی از آن است که ساختار و قواعد بازار طلا دستخوش تغییر نشده‌اند و سه عامل مهم و تاثیرگذار وجود دارد که می‌تواند تغییرات قیمت طلا در کوتاه مدت را تعیین کنند و موجب حمایت از قیمت طلا در بازار جهانی شود.

یکی از تحلیلگران ارشد این موسسه در این گزارش بیان می‌کند که: تنشهای سیاسی و ژئوپلیتیک، تورم و همچنین تقاضای فیزیکی در سطح جهان می‌توانند باعث افزایش قیمت جهانی طلا شوند. بر اساس پیش‌بینی‌های این موسسه نه تنها کاهش قیمت طلا کمتر از قیمت کنونی میسر نیست، بلکه در بازه بلند مدت تغییرات قیمت طلا شاهد افزایش چشمگیری خواهد بود.

تغییرات قیمت طلا

موسسه تحقیقاتی آی ان جی تاکید کرده است که یکی از عوامل مهم برای روند افزایشی تغییرات قیمت طلا، رشد تقاضای فیزیکی این فلز گرانبها از طرف صندوق های سرمایه گذاری در سطح جهان می باشد. با توجه به نگرانی های فزاینده در مورد تنشها و منازعات سیاسی و تجاری بین کشورهای مختلف، سرمایه‌گذاران به دنبال مکان امنی برای سرمایه های خود خواهند بود و همیشه طلا یکی از گزینه‌های جدی برای رفع نگرانی سرمایه گذاران در مورد ارزش سرمایه های شان تلقی می شود که همین امر تقاضای فیزیکی طلا را بیش از پیش بالا خواهد برد.

از طرف دیگر هم سیر صعودی بهای دلار آمریکا نهایتا تا پایان سال جاری ادامه می یابد و پس از توقف این روند صعودی، قیمت طلا دوباره دستخوش تغییرات چشمگیری خواهد شد.

عامل سوم تغییرات قیمت طلا را میتوان در مولفه های اقتصادی آمریکا یعنی افزایش کسری بودجه و بدهی های این کشور جستجو کرد. این عوامل اثر منفی بر ارزش دلار  دارند که نتیجه آن افزایش نرخ تورم می باشد. لازم به ذکر است که در کشورهای توسعه یافته و اقتصاد های بزرگ من جمله آمریکا، بالا رفتن تورم یکی از عوامل مهم جهت حرکت سرمایه گذاران برای خرید طلا می باشد.