احتمال افزایش قیمت طلا بر اثر تحریم های آمریکا

تحریم های آمریکا

طبق گزارش تحلیلی فوربس، تحریم‌های جدیدی که از سوی مقامات آمریکا بر علیه اقتصاد ایران بیان شده است احتمالا موجبات افزایش قیمت طلا را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش طلافروشان و به نقل از پایگاه خبری فوربس – قیمت طلا در روزهای اخیر به ۱۲۹۳ دلار در هر اونس رسیده است و این در حالی است که میانگین  قیمت آن در ماه ژانویه چیزی در حدود ۱۳۳۳ دلار بوده و این مطلب می‌تواند به عنوان یک خبر خوب برای دارندگان طلا به حساب بیاید.

لازم به ذکر است که تحریم های ظالمانه آمریکا از طرفی همکاری‌ها و مبادلات تجاری شهروندان ایرانی و آمریکایی را ممنوع می‌کند و از طرف دیگر هرگونه استفاده از سیستم های بانکی و مالی آمریکایی را در جهت همکاری با ایران مسدود می کند. اهمیت این مطلب به این جهت است که در اکثر کشورهای غربی سیستم بانکی و مالی در هم تنیدگی بالایی دارند و عملاً به صورت مستقل کارایی ندارند و این تحریم ها مانع بزرگی برای تجارت کشورها با ایران می باشد.

تحریم های آمریکا

اما اینجا این سوال پیش می آید که آیا از فلزات گرانبها مثل طلا می توان برای تجارت با ایران استفاده کرد؟

جواب این سوال را با استفاده از یکی از گزارش‌های “سی پی ام گروپ” در نیویورک میدهیم. این موسسه بیان می‌کند که: دولت آمریکا در تلاش است تا این راه فرار را برای دور زدن تحریم های آمریکا از طرف ایران مسدود کند … اما دستیابی به این هدف بسیار دور از ذهن است زیرا استفاده از طلا به جای ارزهای مختلف در هنگام عدم کارایی پول ملی کشورها تاریخچه ای طولانی دارد. موسس سی پی ام گروپ نیز بیان کرده است که: استفاده از طلا در تمامی شرایط، یکی از منحصر بفرد ترین ارزش های آن می باشد. به عبارت دیگر در مبادلات پولی و مالی از طلا می توان به عنوان یک ابزار قابل قبول زمانی که شرایط پرداخت از طریق بانک ها فراهم نیست، به راحتی استفاده کرد.

اما یکی از مهمترین عوامل افزایش قیمت طلا به دلیل افزایش تقاضا، توانایی بالای ایران برای فروش نفت در برابر طلا می باشد. در شرایط کنونی بسیار محتمل است که ایران مستقیم نفت خود را در برابر طلا معامله کند و این قضیه منجر به افزایش تقاضای طلا خواهد شد که نتیجه آن در افزایش قیمت طلا جهانی پدیدار می شود.