حبس بلند مدت قیمت جهانی طلا زیر سطح ۱۳۰۰ دلار

قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا به اعتقاد کارشناسان ABN.AMRO بانک هلند، در چند ماه آینده پایین سطح ۱۳۰۰ دلار برای هر اونس محبوس خواهد شد. به پیش‌بینی این بانک هلندی قیمت طلا تا ماه ژوئن به ۱۲۷۵ دلار خواهد رسید و در انتهای سپتامبر نیز ۱۲۵۰ دلار در هر اونس را ثبت خواهد کرد.

به گزارش طلافروشان و به نقل از جورجتا بوئله کارشناس و تحلیلگر ارشد این بانک در گزارش پیش بینی روند بازار خود بیان کرده است که ارزش دلار و نرخ سود بانکی در آینده نزدیک همچنان به قیمت جهانی طلا فشار وارد میکنند. ارزش دلار و سود قرضه بعد از چهار ماه ضعف و روند نزولی حالا تغییر جهت داده و روند صعودی را پیش گرفته است و به این ترتیب، این دلار قوی به علاوه سود بالای اوراق قرضه ده ساله، فشار زیادی را به طلا وارد خواهند کرد.

کاهش ارزش طلا به پایین سطح حمایتی ۱۳۰۰ دلار در هر اونس برای اولین بار است که طی سال ۲۰۱۸ به وقوع پیوسته و ادامه فشار عواملی که در بالا ذکر شد باعث شده است که این ضعف تا به امروز هم ادامه داشته باشد. البته با توجه به گزارش بوئله، این سیر نزولی قیمت جهانی طلا تا هفته و حتی ماه‌های آینده نیز استمرار خواهد داشت و در نهایت می تواند قیمت طلا را تا انتهای سال به سطح قیمتی ۱۲۵۰ دلاری نیز برساند. البته شایان ذکر است که این افت قیمت نکات مثبتی نیز دارد که از جمله آن می‌توان به پدید آمدن فرصت سرمایه گذاری و خرید این فلز گرانبها برای استفاده از افزایش ارزش آن در سال آینده اشاره کرد.

قیمت جهانی طلا

طبق تخمین  این بانک هلندی، سود اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا تا قبل از پایان سال ۲۰۱۸ به بیش از سه و دو دهم درصد نیز  خواهد رسید. همچنین نرخ بهره فدرال رزرو ۷۵ صدم واحد دیگر نیز در امسال افزایش خواهد یافت که پیش‌بینی می‌شود که این مقدار برای سال ۲۰۱۹ حدود ۵۰  واحد دیگر نیز باشد. از همه این مسائل بااهمیت تر این است که به نظر کارشناسان این بانک، دلار همچنان دارای پتانسیل افزایش قیمت است و می تواند تاثیر منفی بر قیمت جهانی طلا در آینده نزدیک داشته باشد.

گزارش پیش بینی روند بازار بانک ABN.AMRO  هلند را می‌توان اینگونه خلاصه کرد که:

انتظار صعود ارزش دلار و سود اوراق قرضه در سه ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۱۸ وجود دارد و از طرف دیگر فدرال رزرو آمریکا نیز می‌تواند با پیگیری روند سریعتر در افزایش نرخ بهره بازار را سورپرایز کند. در نتیجه عوامل تکنیکال و فاندامنتال باعث ادامه دار شدن رشد دلار و اوراق قرضه خواهند شد و در نهایت می‌توان امید داشت که قیمت جهانی طلا از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی سیر صعودی خود را آغاز کند.