افزایش جهانی بهای طلا

بهای طلا

بهای طلا برای هر اونس در بازارهای جهانی در روز دوشنبه نسبت به روز گذشته خود شاهد افزایش ۸٫۲  دلاری بود و با قیمت ۱۳۲۰دلار و ۷۰ سنت به فروش رفت.

به گزارش طلافروشان،  بهای طلای جهانی در بازارهای بین المللی تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله روند  نزولی ارزش دلار، پیش بینی هایی مبنی بر روند کند افزایش نرخ بهره در آمریکا  و همچنین سیاست های مالی خنثی گرایانه جمهوری خلق چین در روز دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ماه، شاهد افزایش ۲٫۸  دلاری بود. لازم به ذکر است که قیمت این فلز گرانبها در کمترین زمان ۱۳۱۸ دلار و ۷۰ سنت و در حالت بیشینه نیز به مبلغ ۱۳۲۲ دلار و ۴۰ سنت معامله شد.

البته باید این مسئله را نیز یادآور شد که بهای طلا نسبت به سال گذشته شاهد افزایش ۹۳ دلاری بوده است اما نسبت به  ماه گذشته کاهش ۲۴٫۷ دلاری را تجربه کرده است.

یکی از دلایل افزایش بهای طلا را میتوان کاهش ارزش دلار به علت عدم تحقق پیش بینی سرمایه گذاران مبنی بر روند افزایش نرخ بهره در آمریکا دانست. جیمز بولارد رئیس فدرال رزرو منطقه لوئیس آمریکا گفته بود که آمریکا موضوع مخالفی در برابر آهنگ رشد افزایش نرخ بهره در آمریکا را دنبال خواهد کرد. وی همچنین بیان کرد که این احتمال وجود دارد که نرخ بهره به شرایطی برسد که دیگر به محرک اقتصادی از طرف این موسسه نیازی نباشد. از سوی دیگر بانک مرکزی چین نیز برای اینکه بتواند ارزش یوان را تثبیت کند همچنان به سیاست‌های مالی خنثی گرانه خود ادامه می دهد و به شدت میزان نقدینگی و رشد اعتباری را در وضعیت بدون تغییر نگه داشته است.

بهای طلا

از سوی دیگر بهای طلا تاثیر تحت سیاست های آمریکا در قبال ایران و کره شمالی نیز قرار دارد. خبرگزاری رویترز دیروز گزارش داد که آمریکا شرکتهای اروپایی را تهدید کرده که تجارت خود با ایران را متوقف کنند و گرنه تحت تحریم های آمریکا قرار خواهند گرفت. در مورد کره شمالی نیز وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده در صورت توقف کامل برنامه های هسته ای این کشور، آمریکا تمام تحریم‌ها علیه این کشور را برخواهد چید و این اقدام می‌تواند باعث چشم انداز اقتصادی مثبت کره شمالی در رویارویی با رقیب دیرینه اش یعنی کره جنوبی خواهد شد.