سقوط اونس جهانی طلا در پی اظهارات ترامپ

سقوط اونس جهانی طلا

اونس جهانی طلا در معاملات روز چهارشنبه در پی اظهار نظر رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج از برجام سقوط کرد.

قیمت اونس جهانی طلا امروز با ۰٫۶۴ درصد کاهش به ۱۳۰۶ دلار و ۲۱ سنت رسید. به گزارش طلافروشان و به نقل از رویترز، پس از اعلام نظر رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج از برجام، قیمت نفت روند صعودی به خود گرفته و ارزش دلار نیز در کنار سوددهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا بالا رفته است و در پی آن قیمت اونس جهانی طلا با کاهش مواجه شده است.

به گفته دانیل هاینس، تحلیلگر و کارشناس بانک ای زد ان، ارزش طلا بین “تنش های ژئوپولیتیک” و “دلار قوی” گیر افتاده است. تقاضای طلا در بازار جهانی هم به عنوان یک سرمایه مطمئن آنطور که انتظار می‌رفت به دنبال اعلام نظر ترامپ بالا نرفته است.

خروج از برجام

بر اساس گزارش رویترز نیز مذاکرات تجاری بین روسای جمهور آمریکا و چین نیز همچنان در جریان است و این در حالیست که هنوز اختلافات زیادی بر سر تعرفه‌های صادرات و واردات بین دو کشور وجود دارد. وانگ تائو کارشناس فنی و تحلیل رویترز بیان کرده که اونس جهانی طلا به علت اینکه سه تلاش ناموفق برای گذشتن از سطح مقاومتی ۱۳۱۷ دلار داشته است، ممکن است تا ۱۳۰۱ دلار و ۵۱ سنت نیز کاهش داشته باشد.

جیم وایکوف کارشناس ارشد اقتصادی کیتکو نیوز نیز بیان کرده که در حال حاضر سطح حمایتی محکمی در قیمت ۱۳۰۰ دلاری برای اونس جهانی طلا موجود است. بر همین اساس استراتژیست ارشد بازار آقای چارلی ندوس نیز بیان کرده که در روزهای آتی سطح مقاومتی ۱۳۱۵ دلار نیز می‌تواند بشکند. وی همچنین اضافه کرده که مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا سازنده نبوده و افزایش مجدد قیمت اونس جهانی طلا به سبب بروز جنگ تجاری می‌توانند بسیار محتمل باشد.

بر مبنای تمامی تحولات به وجود آمده در روزهای گذشته و همچنین پیش بینی های کوتاه مدت، تحلیلگران معتقدند که قیمت اونس جهانی طلا در روزهای آینده بین ۱۳۰۰ تا ۱۳۶۴ دلار در نوسان خواهد بود.