اونس طلا ۱۳۰۹ دلاری در راه است ؟!

اونس طلا

معاملات امروز بازارهای جهانی طلا کاهش ۰٫۱  درصدی برای آن را به ثبت رساند و قیمت ۱۳۲۵ دلار و ۸۱ سنت را برای هر اونس طلا به ارمغان آورد.

به گزارش طلا فروشان و به نقل از کیتکو، طبق نظرسنجی از تحلیلگران و کارشناسان موسسات سرمایه گذاری وال استریت و فونیکس فیوچرز، افت قیمت طلا بسیار محتمل می باشد و با توجه به  انتشار خبر هایی مبنی بر کاهش تنش های سیاسی از شبه جزیره کره، قیمت جهانی هر اونس طلا به زودی به کمتر از ۱۳۰۹ دلار خواهد رسید.

کوین گرادی رئیس موسسه فونیکس فیوچرز بیان داشته که اخبار مثبت منتشر شده از شبه جزیره کره میتواند به افت قیمت جهانی طلا منجر شود و از طرفی افزایش ارزش دلار و همچنین افزایش نرخ بهره در آمریکا نیز عوامل دیگری برای افت قیمت طلا خواهد بود.  وی همچنین معتقد است که روند روبه رشد اقتصاد آمریکا باعث خواهد شد که قیمت طلا در کوتاه مدت تا ۱۳۱۰ دلار کاهش پیدا کند و اگر این سطح حمایتی شکسته شود قیمت اونس طلا حتی تا ۱۳۰۰ و و پس از آن ۱۲۸۰ دلار نیز خواهد رسید.

اونس طلا

رویترز نیز در مقاله خود بیان داشته که تقویت ارزش دلار و همچنین افزایش بازدهی اوراق قرضه از یک طرف و فروکش کردن تنش‌های ژئوپلیتیک از طرف دیگر باعث کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بازارهای طلا شده است.

در مورد کاهش تنش های ژئوپلیتیک باید گفت که در روزهای اخیر وزیر خزانه داری آمریکا در خصوص شرایط تجارت با چین رویکرد خوشبینانه نشان داده است. کره شمالی نیز سیاست های تند خود را تعدیل کرده و آزمایش های هسته ای خود را به صورت موقت تعلیق کرده است. همچنین واشنگتن تحریم‌های شدید خود علیه شرکت‌های روسی را نیز تمدید کرده است.

گروهی از کارشناسان دیگر نیز با توجه به توضیحات بالا در مورد روند مثبت اقتصادی آمریکا، اعتقاد دارند که این سیر کوتاه مدت خواهد بود و قیمت اونس طلا در بازه بلند مدت سوددهی خود را خواهد داشت هرچند که نواسانات هفته های اخیر روند کاهشی را برای این فلز گرانبها به بار آورده است.