از طلا اصرار، از دلار انکار

طلا و دلار

به اعتقاد کارشناسان اکثر موسسات سرمایه گذاری سیر حرکت ارزش دلار در هفته آینده از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت جهانی طلا خواهد بود.

با این که کمی دور از ذهن است که ارزش ۹۰٫۳۲ واحدی دلار باعث ریزش سنگین قیمت طلا به پایین تر از میانگین امسال آن شود، ولی از روند صعودی قیمت طلا جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش طلا فروشان به نقل از رویترز، عوامل مختلفی از جمله بالا رفتن ارزش دلار، افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه دولت آمریکا و همچنین کاهش تنش های سیاسی در سطح جهان موجب  کاهش رغبت سرمایه گذاران در بازار طلا شده است .لازم به ذکر است که قیمت جهانی طلا پس از چند مورد کاهش مکرر، امروز به مبلغ ۱۳۲۵ دلار و ۸۱ سنت رسید. این مقدار با پایین ترین میزان قیمت جهانی طلا در دو هفته گذشته، یعنی ۱۳۲۱ دلار فاصله چندانی ندارد. همچنین قیمت هر اونس طلای آمریکا نیز امروز با ۰٫۳  افزایش به مبلغ ۱۳۲۷ دلار و ۸۰ سنت رسیده است.

طلا و دلار

به اعتقاد جان شارما کارشناس نشنال بانک استرالیا، بالا رفتن ارزش دلار باعث گران شدن طلا برای مشتریانی می شود که از ارزهای غیر از دلار استفاده می کنند. به علاوه اینکه افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه نیز بالا رفتن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار جهانی طلا را به دنبال خواهد داشت. وی همچنین گفته که برآورد ما این است که در کوتاه مدت شاهد کاهش بیشتر ارزش طلا خواهیم بود.

تاد هورویتز از کارشناسان موسسه مبادلات بوبا هم اعتقاد دارد که افزایش قیمت طلا فقط زمانی آغاز خواهد شد که  قیمت طلا بتوانند به بالای ۱۳۵۵ دلار برسد و در غیر این صورت روند کاهشی قیمت طلا ادامه خواهد داشت. او همچنین بیان کرده که پایداری و ثبات قیمت طلا می توانند باعث تغییر در روند کاهشی آن شود. ارزش طلا از نظر تکنیکال باید بتوانند بین قیمت ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ دلار در طول یک هفته نوسان داشته باشد تا بتوان به شروع روند افزایش قیمت آن امیدوار بود.