تاثیر تنش های ژئوپلیتیکی بر قیمت طلا

طلا

بازارهای مالی آسیایی در حال سپری کردن چهارمین روز افزایش متوالی قیمت ها می باشند و قیمت طلا حائز رشد ۰٫۱ درصدی شده و به قیمت ۱۳۴۰٫۶ دلار رسیده است. این درحالی است که قیمت طلا در بازارهای مالی آمریکا ۰٫۱ درصد پایین آمده و قیمت ۱۳۴۴ را در هر اونس را برای خود ثبت کرده است.

جنگ تجاری بین چین و آمریکا و حمله نظامی آمریکا و متحدان اروپایی آنها به سوریه

مدیر بانک CIBC توکیو در اظهار نظر خود عوامل بسیاری را در این نوسان قیمت ها در بازار های جهان دخیل می داند که از مهمترین آنها می توان به بالاگرفتن جنگ تجاری بین چین و آمریکا و همچنین احتمال حمله نظامی آمریکا و متحدان اروپایی آنها به سوریه که در حقیقت بروز تنش ژئوپلیتیکی بین آمریکا و روسیه می باشد اشاره کرد.

البته لازم به ذکر است که باوعده های دیروز رئیس جمهور چین مبنی بر بازتر کردن اقتصاد چین و کاهش تعرفه واردات برخی کالاها مثل خودرو و همچنین استقبال رئیس جمهور آمریکا از این وعده ها، تا اندازه ای از حرارت این جنگ تجاری کاسته شده ولی بخاطر قابل پیش بینی نبودن رفتارها و تصمیمات ترامپ هنوز معلوم نیست که بازخورد واقعی این اظهارات چه خواهد بود.

از طرف دیگر آمریکا و متحدانش به بهانه حمله شیمیایی به سوریه که هنوز مسبب اصلی آن مشخص نیست تصمیم به اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد گرفته اند. در جلسه دیروز سازمان ملل هم تنش بسیار جدی بر سر این موضوع بین ایالات متحده و روسیه درگرفت و دولت روسیه هشدار های تهدیدآمیزی را در جواب حمله احتمالی به سوریه بیان کرد. همچنین مسکو به نمایندگان آمریکا و اروپا هم به صورت علنی و هم پنهانی عواقب خطرناک حمله به دمشق را گوشزد کرده است. روسیه اذعان کرده که در صورت حمله نظامی به سوریه پاسخ سختی خواهد داشت که تا کنون هرگز اتفاق نیفتاده است.

مجموع این حوادث باعث افت  شاخص ارزش دلار در برابر ۶ ارز مهم بین المللی شده است و این مقدار به ۸۹٫۵۶ واحد که پایین ترین مقدار در دوهفته گذشته می باشد رسیده است. کارشناسان بر این باورند که از نظر تکنیکال احتمال رسیدن قیمت طلا به حدود ۱۳۵۴ دلار در هر اونس قوت گرفته است و در صورت بوقوع پیوستن این احتمال، شرایط برای حرکت قیمت این فلز زرد به سمت سطح مقاومتی ۱۳۸۲ دلار در هر اونس مهیا می شود.