حراج سکه در بانک کارگشایی آغاز شد

حراج سکه در بانک کارگشایی به صورت روزانه با دستور بانک مرکزی،‌ علی الحساب تا چهارشنبه هفته جاری انجام می شود.

به گزارش طلافروشان بانک مرکزی در اطلاعیه ای به بانک کارگشایی اعلام کرد که علی الحساب تا چهارشنبه هفته جاری حراج سکه به صورت روزانه در این بانک انجام شود. رئیس بانک کارگشایی اذعان کرد که این دستور فعلاً برای هفته جاری است و برای هفته آتی تصمی اخر اعلام می شود.

بازار طلا، سکه و دلار از اغاز سال جاری تابه امروز با تغییرات تازه‌ای همراه شده است و تمام این بازارها با افزایش قیمت روبرو شده‌اند. قیمت سکه تمام در اواخر سال قبل در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود، اما در نخستین روز کاری سال جاری یعنی پنجم فروردین ماه ۴۰ هزار تومان گران شد و به یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان رسید.

این روند رو به افزایش ادامه دار بود و در روز ششم فروردین قیمت سکه تمام از مرز یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عبور کرد و یک میلیون و ۷۱۴ هزار تومان در بازار عرضه شد. این اتفاق در شرایطی افتاد که این نرخ رکورد جدیدی برای قیمت سکه بود و برای اولین بار بود که قیمت سکه تمام از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عبور می‌کرد. از طرفی دیگر بازار در شرایط نیمه تعطیل قرار گرفته بود و معامله چندانی هم صورت نمی گرفت و به نظر نمی رسید که تقاضای زیادی هم در بازار وجود داشته باشد.

در روزهای بعد نیز این حرکت رو به بالا قیمت سکه ادامه پیدا کرد تا در روز پانزده فروردین ماه قیمت سکه تمام به یک میلیون و ۷۴۰ هزار تومان برسد و بار دیگر رکورد جدیدی به ثبت برسد. گفتنی است که اولین حراج سکه در سال ۹۷ ، در بانک کارگشایی با دستور بانک مرکزی از امروز شنبه ۱۸ فروردین از ساعتی پیش شروع شده است.در سال جاری، حراج سکه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ و در روزهای زوج برگزار می شود.

طبق اعلام بانک مرکزی قیمت سکه تمام بهار آزادی با احتساب ۹ درصد مالیات برارزش افزوده حدود یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان و قیمت نیم سکه بهار آزادی نیز ۷۶۲ هزار تومان برای حراج در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است، از چهارم آذر ماه سال قبل تا پایان سال حدود ۴۴۰ هزار قطعه سکه در حراج های این بانک فروخته شد.

در دوره جدید حراج سکه تمام بهار آزادی و نیم سکه در بسته های ۵۰ و ۱۰۰ قطعه ای فروخته می شود. مبلغ سکه های خریداری شده در حراج فقط از طریق کارت های عضو شتاب قابل تسویه است، پس شرکت کنندگان در حراج نمی توانند وجه نقد یا چک بانکی به برگزارکنندگان حراج بپردازند.

حراج سکه در  شعبه مرکزی بانک کارگشایی به نشانی تهران، خیابان مولوی، میدان محمدیه، پلاک ۵۸۷ برگزار می شود. شرکت کنندگان در حراج الزاما باید کارت ملی همراه خود داشته باشند.