قیمت مسکن با رکود رو به رو شد

قیمت مسکن با کاهش محسوس در آخرین ماه از سال ۱۳۹۶ رو به رو شده و پیش‌بینی‌ها در این خصوص که بازار مسکن در سال ۱۳۹۷ به رونق کامل می‌رسد را به چالش کشید.
به گزارش طلافروشان نشانه‌های رکود تورمی به مرور در بازار مسکن ظهور و بروز یافته است. از ۴ ماه پیش ،پیشبینی اینکه پیشرفت قبل از موعد قیمت مسکن می تواند به افت معاملات سبب شود در واپسین ماه سال ۱۳۹۶ محقق شد.

طبق اعلام بانک مرکزی معاملات در اسفندماه پارسال تنها ۰.۵ درصد نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۵ بیشتر شد؛ در حالی که قیمت ۲۶ درصد رشد نشان داد.

این شرایط در حالی رقم خورد که در آذرماه شاهد جهش ۵۰ درصدی معاملات بودیم اما همزمان با این نشانه، قیمت‌ مسکن به صورت  پیشنهادی به طور غافلگیرکننده ای بیشتر شد و به همین دلیل رشد نقطه به نقطه خرید و فروش ملک در شهر تهران روند نزولی به خود گرفت و به ترتیب در ماه‌های دی و بهمن شاهد افزایش ۱۹ و ۱۷ درصدی معاملات نسبت به زمان مشابه سال ١٣٩۵ بودیم.

این افت فشار ادامه یافت تا این‌که در اسفندماه و طبق انتظار، سرعت رشد معاملات تقریبا صفر شد.گفتنی است که؛ در شرایطی که بحران در شبکه بانکی ادامه دارد و نوسان ارزی باعث نگرانی عرضه کنندگان بخش مسکن هم شده است، افزایش تقاضای خرید مسکن در سال ۹۶ امید کافی برای خروج مسکن از رکود را بوجود نیاورده است.
آخرین آمار بیانگر آن است که خانه در تهران به طور متوسط هر متر تا پنج میلیون و ۷۶۰ هزار تومان معامله شده است. اختلاف قیمت بین گران‌ترین و ارزان‌ترین منطقه در تهران به حدود ۱۰ میلیون تومان می‌رسد.
مشاور رئیس‌جمهور با تشریح برنامه دولت برای نوسازی بافت فرسوده گفت: دولت به‌خلاف طرح مسکن مهر نقشی در ساخت‌وساز بافت‌ فرسوده ندارد و خانه‌اولی‌ها در این بافت‌ها می‌توانند با استفاده از وام ۶درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند.