قیمت طلا در هفته اول نوروز بالا رفت

قیمت طلا در هفته اول نوروز با توجه به بالا رفتن قیمت جهانی طلا و بحث وجود تقاضا در بازار، تا حدی افزایش پیدا کرد.

به گزارش طلافروشان محمد کشتی آرای عضو هیئت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه در این مدت قیمت طلا در هر انس جهانی به بیش از هزار و۵۵٠ دلار رسیده بود، گفت: در روزهای قبل این نرخ کمی کاهش پیدا  کرده و تا حدود ۱۳۲۵ دلار رسیده است.

کشتی‌آرای ادامه داد: از روز سه شنبه قیمت‌ها تا حدی رو به  کاهش است  اما بسته بودن بازار و در کنار آن وجود تقاضا از سوی مردم سبب شده است که در نخستین روزهای سال شاهد بیشتر شدن قیمت باشیم طوریکه قیمت سکه در این روزها به بالاترین نرخ آن یعنی بیش از یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسید.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه افزایش قیمت طلا در سطح جهانی و افزایش نرخ ارز از دلایل گرانی طلا به شمار می رود، گفت: ‌البته در دو – سه روز گذشته قیمت‌ها کمی تعدیل شده و به عنوان مثال قیمت سکه به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی در ادامه اذعان کرد:  قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار در روزهای گذشته به ۱۶۲ هزار تومان رسیده که اکنون این نرخ به  ۱۵۸ هزار تومان کاهش یافته است. قیمت نیم سکه در بازار ۸۲۰ هزار تومان، ربع سکه ۵۲۵ هزار تومان و سکه گرمی هم ۳۳۸ هزار تومان است.

کشتی آرای همچنین اظهار کرد: پس از تعطیلات  تا حدی قیمت‌های موجود تعدیل خواهد شد و قیمت‌ها شفاف و واقعی می‌شود.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: نوروز امسال بازار سکه و طلا حالت التهابی پیدا کرده و قیمت‌ها واقعی نبود. در  ایام پیش از عید نیز مردم ترجیح می‌دادند دارایی خود را به سکه و ارز تبدیل کنند تا  ارزششان حفظ شود اما با این وجود بازار سکه رکود داشت و اینگونه نبود که مانند سال‌های قبل مردم  به عنوان عیدی سکه بخرند.

گفتنی است که؛ اریک اسپروت کارشناس ارشد اقتصادی و رئیس موسسه سرمایه گذاری اسپروت اذعان کرد: از نظر من  در شرایطی که اقتصاد جهانی با بحران بدهی و کسری بودجه کشورهای توسعه یافته روبرو است، بانک های مرکزی جهان به خصوص فدرال رزرو قادر به افزایش بیشتر و سریعتر نرخ بهره نخواهند بود که این عوامل باعث خواهد شد قیمت طلا و نقره در ماه های آتی به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

از نظر اسپروت مهمترین عوامل در بیشتر شدن قیمت طلا به عنوان مکان امن سرمایه و حافظ ارزش دارایی ها در مقابل نوسانات عدم توانایی در افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو ،نوسانات بازارهای سهام ،اوضاع مالی جهان و تنش های سیاسی و ژئوپلتیک از جمله جنگ تجاری است و با توجه به قرارا گرفتن طلا در سطوحی که با رکورد های قیمتی طلا فاصله چندانی ندارد ،امکان افزایش به قیمت های جدید در سطوح بالاتر تقویت شده است.