طرح بازار ارز سازماندهی شد

طرح بازار ارز ، ساماندهی صرافی‌ها، یکسان‌سازی نرخ ارز، شفاف‌سازی خرید و فروش و جلوگیری از چند نرخی شدن ارز از موارد ضروری برای پیگیری طرح مجلس برای ساماندهی بازار  است.

به گزارش طلافروشان به نقل از خبرگزاری مهر محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه پیش‌نویس طرح  بازار ارز برای سازماندهی آماده شده است، اذعان کرد: الزام بانک مرکزی به دادن تضمین برای تسویه سپرده‌های ارزی توسط بانک‌های دولتی، یکی از موارد پیشبینی شده در این طرح و برنامه است، به این ترتیب که چندین بانک را مبنا قرار دهیم، مردم ارزهایشان را آنجا سپرده‌گذاری کنند یا در صورت درخواست با نرخ رسمی تعریف شده ریال‌شان را به ارز تغییر دهند و آن را به صورت ارزی نگهداری کنند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از موارد دیگری که در این طرح بازار ارز  پیش‌بینی شده، یکسان‌سازی نرخ ارز و تک نرخی شدن آن است چراکه چند نرخی شدن آن ایجاد فساد کرده و هیچکس جوابگو نیست که نرخ واقعی ارز چه عددی است، درواقع نیاز است که نرخ ارز به طور کامل روشن و شفاف باشد.

وی با اشاره به موضوع سوم موردنظر در این طرح یعنی ساماندهی اطلاعات مربوط به خرید و فروش ارز اظهار کرد: ساماندهی صرافی‌ها مهم‌ترین رکن این طرحواره است چراکه صرافی‌ها مرکزی ترین عامل مبادلات ارزی کشور محسوب می‌شوند و باید سامانه خرید و فروش ارز در کشور شفاف باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح در هفته‌های پایانی سال قبل مهیا شده بود اما اقدامات عجیب و غریب بانک مرکزی اجازه عملیاتی شدن آن را با رویکرد کارشناسی نداد، ادامه داد : در صورت عدم اتخاذ تصمیمات جامع برای ساماندهی بازار ارز ازسوی بانک مرکزی، این طرح در نخستین جلسات علنی مجلس پس از تعطیلات به جریان خواهد افتاد.

گفتنی است که؛یکسان سازی نرخ ارز همچنین می تواند به نظام مند کردن معاملات غیررسمی در بازار ارز کمک کند. معاملات غیررسمی در بازار ارز در حالی به شیوه های مختلف از جمله «معاملات فردایی» گسترش یافته است که هیچ تضمین و مقرراتی بر آن حاکم نیست و نبود نظارت اصولی و مکانیزم قانونی در بازار آزاد ارز موجب بالا رفتن ریسک این معاملات و بروز برخی کلاهبرداری ها می شود.

با یکسان سازی ارز، بانک مرکزی می تواند با راه اندازی بازار مشتقه ارزی (بازار آتی ارز)، معاملات فردایی و سایر معاملات مربوط به آینده را در بستری شفاف و قانونی سر و سامان دهد.