اونس طلا به بالاترین رقم خود رسید

اونس طلا به افزایش ۲٫۸ درصدی که بهترین رقم افزایش کلی قیمت در طول یک هفته از آپریل ۲۰۱۶ بوده است، رسید.

به گزارش طلافروشان دولت آمریکا سند افزایش ۶۰ میلیارد دلار دیگر به تعرفه واردات چین را امضا کرده است و چین با دعوت از امریکا به بازنگری در تصمیم خود اعلام کرده که در صورت شروع جنگ تجاری تا پایان آن را دنبال می کند که این امر سبب ارسال سرمایه گذاران به فاز احتیاط و روی آوردن به مکان های امن سرمایه گذاری مانند طلا می شود.

اونس طلا در پایان مبادلات آسیایی روز گذشته زیر تاثیر ترس از شروع جنگ تجاری برای مدت زیادی با ۱٫۶ درصد رشد یک روزه به ۱۳۴۹ دلار و ۵۶ سنت معامله شد و در انتهای مبادلات هم در سطح ۱۳۴۸ دلاری تمام شد.

جمعه ،اونس طلا در بازه ای از مبادلات ۲۳ مارس با ثبت ۱۳۵۰ دلار و ۲۰ سنت مناسبترین قیمت خود از ۱۹ فوریه ۲۰۱۸ را ثبت کرد. زیر تاثیر آغاز احتمالی جنگ تجاری در سطح بین الملل شاخص سهام بازارهای بورس و ارزش دلار امریکا سقوط کرد و از طرفی تقاضا جهت سرمایه گذاری در مکان های امن سرمایه از جمله اوراق قرضه دولتی و ین ژاپن افزایش یافت.

روز گذشته شاخص ارزش دلار در برابر سبدی از ۶ ارز پراهمیت بین المللی ۰٫۳ درصد پایین آمد و به ۸۹٫۵۸۵ واحد رسید.دلار با نزول بیش از ۷ درصدی هفته گذشته بالاترین افت هفتگی در ۵ هفته را ثبت کرد و در پایین ترین سطح یک ماهه قرار گرفت.

بحران های اقتصادی و تنش های ژئوپلتیک سبب ورود سرمایه گذاران به بازارهای امن سرمایه گذاری مانند طلا می شود و از طرفی ضعف دلار زیر تاثیر شرایط بازار باعث ارزانتر شدن طلا برای دارندگان دیگر ارزهای بین المللی شده و از قیمت و افزایش تقاضا در بازار حمایت می کند.

چین از امریکا تقاضا کرده تا از تصمیم خود برگردد و اعلام کرده در صورت وضع تعرفه های واردات الومینیوم و فولاد ترامپ ، قصد تعرفه هایی به ارزش ۳ میلیارد دلار علیه واردات آمریکا وضع کند.

به نظر جی مینگ مدیر بخش تحلیل در شرکت سرمایه گذاری شاندونگ ، جنگ اقتصادی بین امریکا و چین به اقتصاد هر ۲ کشور خسارت وارد می کند و هر نوع تنشی برای اقتصاد امریکا باعث افت دلار و صعود طلا خواهد شد.

همچنین در مورد روند قیمت فلز زرد هریش وی ، مدیر عامل شرکت مشاوره خدمات سرمایه گذاری Geojit  اذعان کرد : نگرانی ها در مورد آغاز جنگ تجاری باعث ورود تقاضای مکان امن سرمایه به بازار است و به نظر من روند افزایش قیمت دوباره شروع شده است.

اگر قیمت طلا به سطح ۱۳۶۰ دلاری برسد و در آن سطح تثبیت شود نشانه ها از ظهور دوره افزایشی در قیمت اونس طلا تکمیل خواهد شد. به اعلام انگلا مرکل صدر اعظم المان،کشورهای اروپایی منتظر پاسخ ترامپ به درخواست این حوزه اقتصادی برای معافیت از تعرفه جدید واردات الومینیوم و فولاد هستند .

سیاست این حوزه اقتصادی در صورت وضع این قوانین پاسخ متقابل خواهد داد .این احتمال وجود دارد که آمریکا کشورهای اتحادیه اروپا را از اعمال تعرفه های تجاری معاف کند.