سقوط شاخص های سهام آمریکا در واکنش به اقدامات ترامپ

سقوط شاخص های سهام آمریکا در واکنش به آغاز جنگ تجاری ترامپ با چین و امضای سندی برای اعمال محدودیت سرمایه گذاری و تعرفه های جدید واردات علیه این کشور، اعمال شد.

به گزارش طلافروشان به نقل از رویترز، بازارهای بورس آمریکا عصر پنجشنبه (به وقت واشنگتن) در حالی بسته شد که شاخص صنعتی داو جونز حداکثر افت خود را در یک ماه و نیم اخیر نشان داده بود.
شاخص های سهام امریکا مهم که از ۳۰ شرکت بزرگ صنعتی در بازارهای بورس نیویورک شکل گرفته ، با ۷۲۴٫۴۲ واحد کاهش به ۲۳٫۹۵۷٫۸۹ رسید.
از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی تا همین حالا این دومین دفعه هست که شاخص داو جونز تا این حدود کاهش را نشان می دهد.

در ۸ فوریه نیز بازار بورس امریکا در واکنش به سیاستهای مالی ترامپ و ابهام در نرخ بهره، سقوط بی سابقه ای را شاهد بود. اما سقوط  شاخص های سهام آمریکا امروز در واکنش به امضای سندی از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است که در پی اعمال تعرفه های جدید هدفمند و محدودیت های سرمایه گذاری علیه دولت چین است.

دولت امریکا با امضای این سند قصد دارد تعرفه های برخی کالاهای وارداتی از چین به مبلغ ۶۰ میلیارد دلار را افزایش داده و امکان حضور شرکت ها و موسسات آمریکایی در این کشور را کاهش دهد.

در واکنش به این تصمیم ترامپ، همچنین شاخص اس اند پی ۵۰۰ نیز با ۲٫۵۲ درصد کاهش بدترین روز خود را در یک ماه و نیم گذشته تجربه کرد. شرکت هواپیماسازی بوئینگ یکی از شرکت هایی است که بیشترین زیان را از سقوط امروز مشاهده کرد.

شاخص های دیگر سهام آمریکا مثل نزدک کامپوزیت نیز شاهد افت کم سابقه ای بودند. سقوط چند باره بازارهای بورس نیویوریک در حالی است که ترامپ همواره از بالا رفتن های مقطعی شاخص های سهام به عنوان سندی برای موفقیت خود یاد کرده است.

گفتنی است که؛ داو جونز شرکت انتشاراتی آمریکایی است که در سال ۱۸۸۲ توسط چارلز هنری داو و ادوارد جونز تأسیس شد. این شرکت نیز در سال‌های اخیر همچون نیویورک تایمز و واشینگتن پست بصورت عمومی ثبت گردید، ولی همچنان به‌شکل خصوصی اداره می‌شود.

میانگین صنعتی داوجونز یک شاخص اقتصادی بازار آزاد است که توسط وال استریت ژورنال منتشر و تهیه می‌شود. این میانگین در تاریخ ۲۶ مه ۱۸۹۶ برای نخستین بار ارائه شد.

این شاخص فهرستی است از ۳۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک است. از این فهرست جهت قیاس در معاملات و خرید و فروش سهام و نیز جهت ارزیابی عملکرد شرکت‌های بزرگ استفاده می‌شود و از این لحاظ با فهرست فرچون ۵۰۰ و اس اند پی ۵۰۰ متفاوت است.