قیمت مسکن در شهرهای بزرگ چین کاهش یافت

قیمت مسکن در چین طی ماه فوریه نسبت به ماه قبل از آن با کاهش روبرو شده است که علت اصلی آن تدابیر دولت پکن با هدف کاهش تقاضای سفته بازی در بازار مسکن بوده است.

به گزارش طلافروشان به نقل از رویترز، کاهش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ چین سبب شده است تا روند پیشرفت قیمت مسکن در بازار چین در ماه فوریه با کاهش نسبی روبه رو شود.
میانگین قیمت مسکن نو در ۷۰ شهر مهم چین در ماه فوریه نسبت به ماه قبل با بیشتر شدن ۰٫۲ درصدی روبه رو است. این رقم در ماه ژانویه بیش از ۰٫۳ درصد افزایش یافته بود.
قیمت مسکن در چین نسبت به فوریه ۲۰۱۷ میلادی با رشد ۵٫۲ درصدی مواجه شده است. این رقم در ماه ژانویه ۵ درصد افزایش یافته بود.
موسسه ملی آمار نیز اعلام کرده است که قیمت مسکن در کلان شهرهای چین پس از تثبیت در ماه ژانویه، طی ماه فوریه با کاهش همراه بوده است.
قیمت مسکن نو در شهر شنژن با افت ۰٫۶ درصدی نسبت به ژانویه روبرو شده است. قیمت مسکن در پکن نیز بیش از ۰٫۳ درصد کاهش یافته است. در ماه ژانویه این رقم با رشد ۰٫۲ درصدی روبرو شده بود .
به اعتقاد کارشناسان اقتصاد ، سیاستهای دولت برای مقابله با سفته بازی و دلالی در بازار مسکن، موثر بوده و موجب کاهش قیمت مسکن شده است.
طی ماه فوریه ۴۴ شهر بزرگ و مهم چین با افزایش قیمت مسکن روبرو شده اند. در ماه ژانویه ۵۲ شهر با افزایش قیمت مسکن رو به رو شده بودند.
این در شرایطی است که روند صعودی قیمت در برخی شهرهای چین همچنان با شتاب بیشتری جریان دارد. بیشترین رشد قیمت مسکن مربوط به شهر نانچونگ در استان سیچوان بوده که قیمت مسکن در این شهر ۱٫۷ درصد افزایش داشته است.
روند نزولی رشد قیمت مسکن در چین از شش ماه دوم ۲۰۱۷ آغاز شده است. دولت چین تدابیری را برای از بین بردن حباب در بخش مسکن اتخاذ کرده است. قیمت مسکن در دو سال گذشته با رشد فزاینده ای روبرو شده است.
دولت چین این هدف را دارد که با گرفتن تدابیر خاصی از فعالیت های واقعی اقتصاد پشتیبانی کرده و ریسک ناشی از نظام پیچیده مالی را کاهش دهد.
میزان وام اهدا شده برای خرید مسکن در چین در ماه فوریه به ۲۷۵٫۱ میلیارد یوان رسیده است، این رقم نسبت به رکورد ۹۰۱٫۶ میلیارد یوان در ماه ژانویه با کم شدن شدیدی روبرو شده است.