بازار ارز ایران دچار نوسان اقتصادی شده است

نوسان نرخ ارز در شش ماه گذشته موانع جدیدی را در بخش های مختلف اقتصادی ایجاد کرده و زمینه بیشتر شدن بازارهای غیرمولد را در ایران ایجاد کرده است.

به گزارش طلافروشان ؛ آنچه سبب می شود بازار ارز مورد حمله واسطه گران قرار گیرد، نقدینگی سرگردانی است که به دلیل پرخطر بودن بخش مولد اقتصادی در پی بدست اوردن سود بالا و سریع به بازار دلالی روی آورده است.

همانطور که در زمان های مختلف که ارز نوسان یافت،دلیل جذاب بودن بازار ارز کمتر به نرخ ارز مربوط بوده و بیشتر به ناامن و پرخطر شدن سرمایه گذاری در بخش تولید ربط داشته است.

تجارب سه دهه ای که گذشت نشان از آن دارد که با وجود موانع متعدد و فراوان در بخش واقعی تولید، بازارهایی مانند ارز، مسکن، خودرو و موبایل به تناوب مورد حمله واسطه گران قرار داشته اند
نکته دیگر بازار نفت است.این روزها در بازارهای جهانی اوپک با تهدید نفت شیل روبروست که قیمت نفت را در بازار جهانی تهدید می کند.البته پیش بینی ها هنوز بر مدار نفت ۵۵ تا ۶۰ دلاری در سال جاری میلادی می چرخد اما اگر قیمت کاهش یابد، تأثیر مستقیم و فوری بر قیمت ارز داشته و دارد.
از آنجا که هنوز بخش قابل توجهی از دریافت های ارزی کشـور از فروش نفت حاصل می شود بدیهی است که کاهش شدید قیمت نفت و افزایش تحریم ها باعث کاهش ذخایر ارزی و عرضه آن و در نتیجه افزایش قیمت ارز می شود.

عملکرد دولت در بازار ارز
بنا به گفته اغلب کارشناسان عملکرد دولت یازدهم در کنترل بازار نرخ ارز مطلوب بوده ،اما در دولت دوازدهم فنر قیمت به دلیل فاصله تورم داخلی و خارجی در رفت و همین عامل بازار ارز را مجددا چند نرخی کرد.
احمد حاتمی یزد اذعان کرد:«مانع عمده بانک مرکزی برای اجرای یکسان سازی نرخ ارز، نبود رابطه های کارگزاری و عدم امکان انتقال ارز توسط شبکه بانک است، ضمن اینکه هنوز سیستم بانک، امکان تسویه دلاری ندارد، بنابراین اگر این شرایط فراهم شود با توجه به تجربه خوب بانک مرکزی در سال ۸۱ در زمینه یکسان کردن نرخ ارز، به لحاظ فنی کار چندان دشواری نیست.»
وی اضافه کرد:«باید بپذیریم که تورم در نرخ ارز و نرخ بهره تاثیر دارد و ربطی هم به دولت های گوناگون ندارد. در حقیقت نمی توانیم تورم داشته باشیم و وضعیت درآمد ارزی مان هم چندان خوب نباشد و با وجود این، ریال هم تقویت شود؛ مگر آنکه بانک مرکزی دخالتی در کنترل نرخ بازار ارز نداشته باشد و خود بازار به یک ثبات نسبی رسیده باشد که این هم دور به نظر می رسد. »
در حال حاضر مهمترین عاملی که باعث کمتر شدن سفته بازی در بازار ارز شود،استفاده از ابزارهایی مثل کاهش قیمت بهره است و و این مسئله در کنترل بازارها هم به دولت کمک کرده است.
کارشناسان می گویند، در شرایطی که دلار نسبت به همه ارزهای بین المللی تقویت شده، تورم و افزایش نقدینگی داریم و اتفاق بزرگی هم در تولید و بخش اقتصادی کشور رخ نداده است، شاهد کم شدن ارزش ریال ایران نسبت به دلار هستیم که این موضوع جای سوال دارد.