تحریم‌های پیشنهادی اروپایی‌‌ها علیه ایران

رسانه‌های بین‌المللی تعدادی از تحریم‌های پیشنهادی سه کشور اتحادیه اروپا مخالف برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را اماده کرده‌اند.
به گزارش طلافروشان به نقل از تسنیم رسانه‌های بین‌المللی جزئیات تحریم‌های پیشنهادی اروپایی‌های طرف برجام با هدف حفظ این توافق در برابر تهدیدهای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا را انتشار داده اند.

روزنامه وال‌استریت‌جورنال به گفته مقام‌های اروپایی گزارش داده وزیران خارجه کشورهای عضو این اتحادیه هدف دارند با معرفی تحریم‌های نو فشارها بر برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را بیشتر کنند.

رایزنی‌ها در اروپا در این خصوص در حالتی ادامه دارند که کمتر از ٢ ماه به رسیدن ضرب‌الاجل ترامپ به کشورهای اروپایی و کنگره آمریکا برای اصلاح توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ مطابق میل او باقی مانده است.

ترامپ در بیانیه‌ای روز ۲۲ دی‌ماه، علی‌رغم تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران از کشورهای اروپایی و نمایندگان کنگره آمریکا خواست برای اصلاح آنچه به ادعای وی «معایب فاجعه‌بار برجام» خوانده می‌شود اقدام کنند، وگرنه او در ضرب‌الاجل بعدی تعلیق تحریم‌ها در تاریخ ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت‌ماه) آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

او در آن بیانیه از کشورهای اروپایی در خواست کرد منابع مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را قطع کرده و تمامیت گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» جای دهد.

دیپلمات‌های اروپایی به وال‌ستریت‌ژورنال گفته‌اند اتحادیه اروپا بعد از روز دوشنبه فوراً به سمت تدوین تدابیر تنبیهی علیه ایران گام برخواهد داشت، اگرچه اختلافات داخلی در این خصوص کماکان وجود دارد. تمامی ۲۸ عضو اتحادیه بایستی با تحریم‌های جدید علیه ایران موافقت کنند.

انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه نامه‌ای در خصوص اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران توزیع کردند. در این نامه از اتحادیه اروپا خواسته شده تحریم‌های معینی علیه افراد دخیل در برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های این کشور در سوریه اعمال شود.

دولت‌های سه کشور اروپایی اعلام کرده‌اند در روزهای آینده به طور مشخص به نام‌های این افراد اشاره خواهند کرد. دیپلمات‌های اروپایی در گفت‌وگو با وال‌استریت‌ژورنال می‌گویند اخراج «رکس تیلرسون» از کابینه ترامپ تلاش‌های آنها برای حفظ توافق هسته‌ای را دشوارتر از قبل کرده است.

در حال حاضر، گفتگوهای مشترک بریتانیا، فرانسه و آلمان با آمریکا برای نیل به راهکارهای مشترکی جهت اعمال فشار بر ایران ادامه دارند. دیپلمات‌های دو طرف روز پنجشنبه در برلین دیدار کردند، یک روز بعد هم «برایان هوک»، مدیر سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا به نمایندگی از کشورش در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کرد.

 

تأییدیه‌ای در حمایت آمریکا از برجام، فراسوی ۱۲ می

خبرگزاری رویترز هم نوشته در سندی که اروپاییان برای پیشنهاد تحریم‌های جدید علیه ایران توزیع کرده‌اند آمده است: «در روزهای آینده ، فهرستی از افراد و شرکت‌هایی که به باور ما باید با توجه به نقششان مورد تحریم قرار گیرند ارائه می دهیم».

گفتنی است که؛ وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشستی پشت درب های بسته در خصوص این پیشنهادات بحث می کنند.

سه کشور اروپایی در این نامه به «مذاکراتی فشرده» خود با دولت ترامپ درباره حفظ توافق هسته‌ای هم اشاره کرده و اذعان کرده‌اند در حال کوشش  «برای دستیابی به تأییدیه‌ای ماندگار در خصوص حمایت آمریکا از برجام، فراسوی ۱۲ می» هستند.

آنها همچنین ادعا کرده اند که اعمال تحریم‌های جدید را با توجه به اینکه خارج از چارچوب برجام مطرح می‌شوند و به منزله بازگرداندن تحریم‌های رفع شده علیه ایران نیست، موجه می‌دانند.