منابع مالی جدید چندانی جذب شبکه بانکی نشده است

منابع مالی جدید جذب شبکه بانکی نشده چراکه حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان اوراقی که به فروش رفته است بنا بر اعلام مدیران بانکی به جابه‌جایی حساب‌ها مربوط می شود.

به گزارش طلافروشان به نقل از ایسنا تغییرات سپرده‌های بانکی مربوط به ۱۰ ماهه امسال بوده و این در حالی است که در بهمن ماه و با توجه به شرایطی که در بازار ارز حاکم شد، بانک مرکزی بسته سیاست ارزی را به اجرا درآورد که طی آن نرخ سود انتشار گواهی سپرده به ۲۰ درصدرسید .

این اوراق موجب تغییراتی در سپرده‌های بانکی شد و حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق به فروش رفت، اما بنا بر اعلام مدیران بانکی عمده این مبلغ به جابه‌جایی حساب‌ها مربوط می شود و منابع مالی جدید چندانی جذب شبکه بانکی نشده است که بخواهد حجم سپرده‌های دریافتی را به طور قابل مشاهده ای رشد دهد، ولی به هر حال باید منتظر بود تا عملکرد انتهای سال جاری حجم سپرده‌ها تغییر اساسی داشته باشد.

حجم بالایی از نقدینگی موجود که آخرین آمارها نشان ‌دهنده رقم ۱۴۶۰ هزار میلیاردی در پایان دی است را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهد.

آخرین وضعیت صورت‌های مالی شبکه بانکی حاکی از ان است که سپرده‌های بخش غیردولتی در پایان دی ماه به ۱۴۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با همین زمان سال پیش ۲۶۳ هزار میلیارد تومان معادل ۲۲.۶ درصد پیشرفت داشته است و همچنین نسبت به اسفندماه ۱۳۹۵ تا  ۱۷.۶ درصد زیاد می شود.

با وجود این افزایش اما از سرعت رشد سپرده‌گذاری در بانک‌ها تا حدی کاسته شده است؛ به گونه‌ای که کل سپرده‌ها در دی ماه سال قبل نسبت به همین تاریخ در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۶.۶ درصد و در مقایسه با اسفند این سال حدود ۱۸.۸ درصد افزایش داشته است.

در مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی در دی ماه جاری نسبت به دو سال گذشته نیز رشد بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دارد.
بخش عمده سپرده‌های بخش غیردولتی شامل سپرده‌های مدت‌دار است که اکنون آن را با نرخ سود ۱۵ درصد پرداخت می‌کنند.

سپرده‌های مدت‌دار حدود ۱۱۹۰ هزار میلیارد تومان از مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی را شامل می شود که نسبت به دی ماه سال گذشته که حدود ۹۷۴ هزار میلیارد تومان ثبت شده بود، بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

سپرده‌های کوتاه‌مدت نیز قسمت دیگری از سپرده‌های غیردولتی هستند که اکنون سود آن در بانک ها به ۱۰ درصد می‌رسد. حجم این سپرده‌ها به ۱۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به دی ماه سال گذشته حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان رشد دارد.

بخشی دیگر مربوط به سپرده‌های در قالب قرض‌الحسنه هستند ک ۷۱ هزار میلیارد تومان برای آن ثبت شده و نسبت به دی ماه سال پیش نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان مانده آن بیشتر شده است.