توزیع اسکناس نو تا تاریخ ٢۶ اسفندماه

 

توزیع اسکناس نو  ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ تومانی برای متقاضیان تا تاریخ ٢۶ اسفندماه از طریق بانک‌های منتخب انجام می شود.

به گزارش طلافروشان اسکناس و سکه‌های فلزی پول رایج
‎ ایران را واحد ریال تشکیل می‌دهند. بر اساس قانون پولی و بانکی، امتیاز انتشار پول رایج کشور در انحصار دولت است و این امر، با رعایت مقررات این قانون به صورت منحصر به فرد به بانک مرکزی داده شده است.
‎در کنار چرخه معمول اسکناس و سکه در طول سال و در چند مناسبت از جمله در آستانه نوروز و یا عید غدیر خم بانک مرکزی برای پاسخ به نیاز مردم اقدام به توزیع اسکناس نو نیز می‌کند.

در حال حاضر توزیع در بانک‌های منتخب در جریان است و تا ۲۶ اسفند ادامه دارد. متقاضیان می‌تواننداسکناس های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ تومانی را از بانک‌ها دریافت کنند.‎

بر اساس آخرین آمار ثبت شده در صورت‌های مالی شبکه بانکی، تا پایان دی ماه سال جاری حدود ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اسکناس و مسکوک در گردش بوده که این رقم در قیاس با دی ماه سال قبل ۸.۲ درصد و نسبت به اسفند سال قبل ۰.۱  درصد پیشرفت داشته است.

مجموع اسکناس و مسکوک فعلی نسبت به دو سال  گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بیشتر شده است.

از ۵۳ هزار میلیارد مسکوک موجود شبکه بانکی ۳۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در دست مردم در گردش است. این مبلغ نسبت به اسفندماه ۸.۹ درصد کمتر شده است ولی در مقایسه با دی ماه سال قبل ۸.۲ درصد پیشرفت داشته است.

حدود ۱۰ هزار میلیارد دیگر در بانک‌ها قرار دارد و حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان سکه و اسکناس نیز جزو موجودی‌ های بانک مرکزی که قابلیت انتشار دارد ثبت شده است.

طبق ضوابطی که برای چاپ و تزریق اسکناس در دستور کار دارد، به طور معمول عمر اسکناس‌های موجود در بازار حدود پنج سال است که بعد از این مدت اسکناس‌های قدیمی به مرور از چرخه بیرون رفته و چاپ‌های جدید وارد می‌شوند.

به گونه‌ای که سالانه حدود ۶۰۰ میلیون برگ اسکناس امحاء شده و نزدیک به ۹۰۰ میلیون برگ جدید بر اساس نیاز بازار، میزان امحاء و هم چنین ذخیره‌گیری تحت نظر هیات نظارت بر اندوخته اسکناس چاپ و به مرور وارد چرخه پولی می‌شود.